به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از خانه ملت، «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی، امروز در گردهمایی اقوام غرب استان تهران – چالشها و فرصتهای مناطق مهاجرپذیر در محل باغ ملی شهر قدس ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع اقوام مختلف مردم شهر قدس این محفل را نمادی از همبستگی اقوام مختلف ایرانی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی خواند و تأکید کرد: این محفل نشان میدهد که اقوام ما از یک وحدت پایدار برخور دارند و حضور نمایندگان مختلف مجلس از جای جای ایران نیز نشان از حمایت آنها از منطقه شهریار، ملارد و شهر قدس دارد.

وی ضمن تقدیر از محمد محمودی شاه نشیننماینده مردم شهریار، شهرقدس و ملارد در مجلس، وی را انسانی با ذهنی جوال توصیف و یادآور شد: آقای شاهنشین فردی خلیق و صبور هستند که در انتخابات شوراها نیز با وجود فشارهای بسیار با صبوری بسیار زحمت کشیدند و همواره به فکر آبادانی منطقه هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی احداث خط مترو برای شهریار، شهرقدس و ملارد را یک ضرورت حیاتی برشمرد و عنوان کرد: این موضوع را قطعاً به شورای شهر و شهردار تهران منتقل خواهم کرد چرا که مقدار زیادی از زمینه اشتغال برای مردم این منطقه مربوط به شهر تهران است و مترو یک امر معقول برای منطقه به شمار میآید.

لاریجانی از اینکه بیمارستانهای این منطقه با سرعت در حال ساخت است، ابراز خرسندی کرد و یادآور شد: باید قبول کرد که ۳ شهر شهریار، ملارد و شهرقدس روز به روز به دلیل مهاجرپذیر بودن در حال گسترش هستند لذا باید به تناسب این جمعیت امکانات در این منطقه نیز ارتقاء پیدا کند.

وی یادآور شد: اولین مسئلهای که در این جلسه جلوه دارد، حضور بخشها و اقوام مختلف است که یک نوع همزیستی صمیمانه در کنار یکدیگر را نمایان میکند. این مسئله در بسیاری از کشورها وجود ندارد و منجر به نزاع و ایجاد روحیات جداییطلبانه میشود.

خبر جدید  سفیر ایران آخرین مواضع تهران را به اطلاع مقامات عراقی رساند

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چطور این روحیه جداییطلبانه وجود ندارد، گفت: در اوایل انقلاب به دلیل اینکه اطلاعات نادرستی از وضعیت اقوام ایرانی به آن سوی مرزها میرسید، برخی در این زمینه سرمایهگذاریهای زیادی کردند و حتی با بهرهگیری از گروهکهای خارجی تلاش به ایجاد تفرقه بین اقوام کردند ولی هیچگاه به نتیجه نرسید.

لاریجانی با تأکید بر اینکه همه اقوام درون کشور به ریشه ایرانی خود افتخار میکنند، تصریح کرد: کُرد یک قوم بزرگ تاریخی است ولی خود را همواره ایرانی میداند. این مسئله همچنین برای سیستانیها، بلوچها، ترکها و عربها نیز وجود دارد.

وی یادآور شد: دشمنان خارجی هیچ وقت نتوانستند قومی را از ایران در طول تاریخ جدا کنند و این مسئله به غنای فرهنگی قومیت های مختلف ایرانی باز میگردد.

لاریجانی تصریح کرد: همان تسلطی که ترک ها و لرها در فرهنگ ایرانی- اسلامی دارند، عرب ها و کردها نیز همین ذهنیت را داشته و این، همسرنوشتی در زندگی اقوام ایرانی نشسته و این مسئله یک نقطه قوت برای کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: البته دیگران در این حوزه بعضاً اشتباه کرده و این جای تأسف دارد که باز هم این غلط را مرتکب می شوند. برخی از کشورهای کوچک منطقه که هیچ ظرفیتی برای ارائه خود ندارند، به اختلاف بین اقوام دامن می زنند ولی وقتی با توده مردم مواجه می شوند، سرخورده می شوند. در ایران در عین کثرت اقوام، از یک وحدت برخورداریم که تعصب خاصی روی ایرانیت و اسلامیت خود دارند.

لاریجانی خطاب به مسئولان رادیو و تلویزیون عنوان کرد: همین جا از رادیو و تلویزیون می خواهم که با این نقطه قوت اقوام ایرانی در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب توجه ویژه کرده و برنامه ریزی های خود را در راستای نقش اقوام مختلف در حفظ و توسعه انقلاب اسلامی نشان داده و نقش اقوام ایرانی در بحران های مختلف به تصویر کشیده شود.

خبر جدید  نمکی : حتی یک مورد بیماری عفونی در مناطق سیل زده مشاهده نشده / دارو و پوشک بچه به اندازه موجود است

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه منطقه شهر قدس، شهریار و ملارد نمونه ای از جمع اقوام مختلف ایران است، بیان کرد: یکی از نکاتی که می توان در این منطقه دنبال کرد، وجود بازار بزرگی به نام تهران در همجواری این منطقه است که از این ظرفیت به ویژه در بخش تولید مخصوصاً صنایع دستی، تولید محصولات غذایی مانند شیرینی جات استفاده کرد. برای نمونه برای مردم تهران جذابیت دارد که فروشگاه هایی طراحی شوند که شیرینی های اقوام مختلف ایرانی در آنها عرض شود و از این ظرفیت نزدیکی به تهران می توان در این جهت استفاده کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط امروز اشتغال کشور، فروشگاه هایی که بتوانند صنایع دستی اقوام ایرانی را عرضه کنند فرصت خوبی به وجود می آورند که نرخ اشتغال در این منطقه بهبود یابد.

لاریجانی یکی از ایرادهای بخش تولید کشور را متصل نبودن زنجیره تولید خواند و عنوان کرد: متاسفانه به دلیل اینکه اطلاعات مناسبی از تولیدات مختلف در کشور وجود ندارد، بعضاً یک کالا در دو شهر تولید می شود که اگر زنجیره تولید به یکدیگر متصل باشد، این تولیدات می توانند در کنار هم یک شبکه مناسبی برای عرصه تولید ایجاد کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه امروز زمان مناسبی برای کشف استعدادهای بالقوه به ویژه در حوزه اقتصاد است، گفت: تحریم برای کشور بسیار بد است، ولی نکته این است که از همین فرصت می توان برای ایجاد ظرفیت های قابل تکیه در داخل کشور استفاده کرد.

خبر جدید  ​دستور رئیس مجلس برای پیگیری وضعیت بازار خودرو

وی ادامه داد: در بخش تولید کشور یکی از نکاتی که به چشم می خورد، وجود فقر و سکته در زنجیره تولید است که اگر این فقدان ها حل شود، زمینه بروز و ظهور بیشتر تولیدات در داخل فراهم خواهد شد، اخیراً مرکز پژوهش ها گزارشی درباره بخش تولید کشور ارائه کرده است که در آن گزارش به مسئله اشاره شده که در تولیدات مختلف فقدان هایی وجود دارد که تولید را معطل می کند، برای نمونه در بخش خودروسازی گاهی نیاز تولیدات داخل به یک ایربگ خودرو یا قطعات الکترونیکی باعث توقف خط تولید می شود که اگر شرکت های دانش بنیان در این زمینه پشتیبانی و حمایت شوند، می توانند این نقیصه ها را برطرف کرده و زنجیره تولید را به یکدیگر متصل کنند.

لاریجانی افزود: امسال در لایحه بودجه پیش بینی هایی صورت گرفته که به طور خاص و ویژه، معافیت ها و تسهیلاتی را به منظور پشتیبانی از سرمایهگذار در بخش های مورد نیاز کشور پیش بینی کرده است که همه اینها برای تاب آوری اقتصاد در شرایط تحریمی است که امیدواریم این مسائل در کمیسیون تلفیق و کمیسیون های تخصصی مجلس مورد توجه قرار گیرد.

رئیس قوه مقننه وجود موسسات واسط در کشور را یک ضرورت برای اقتصاد برشمرد و عنوان کرد: معمولا در کشور اینطور جا افتاده که تولیدکننده برای فروش محصول خود بازاریابی هم می کند، در حالی که با وجود موسسات واسط می توان به گسترش تولید کمک کرد و اقوام نیز می توانند از این ظرفیت در شهرهای قدس، ملارد و شهریار استفاده کنند.