کد خبر : 12162
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 ژوئن 2019 - 16:35
122 views

امام خامنه‌ای: مطرح‌شدن مسئله قدس در بیش از ۱۰۰ کشور نشانه جاذبه امام خمینی است/هرجا ایستادگی کردیم به موفقیت رسیدیم

امام خامنه‌ای: مطرح‌شدن مسئله قدس در بیش از ۱۰۰ کشور نشانه جاذبه امام خمینی است/هرجا ایستادگی کردیم به موفقیت رسیدیم

امام خامنه‌ای در مراسم سی‌امین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) فرمودند: در حالی که خبر خباثت آمریکا و خیانت بعضی سران عرب را می‌شنوید، مسئله قدس در بیش از ۱۰۰ کشور مطرح بشود، این نشانه جاذبه امام است که بعد از ۳۰سال همچنان وجود دارد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، حضرت آیتالله خامنهای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (سهشنبه) در اجتماع عظیم و پرشور قشرهای مختلف ملت در حرم مطهر امام خمینی(رض)، راز و سِرّ تداوم جاودانه جاذبه بینظیر امام راحل را، مختصات شخصیتی و موهبتهای خدادادی ایشان خواندند و با تشریح ابعاد و اجزای «راه و منطق مقاومت و ایستادگی» بهعنوان درس بزرگ امام برای ملت و مسئولان تأکید کردند: این فکر و راه پرجاذبه هر روز بیش از پیش ملتها را به خود جلب میکند و ملت ایران و مسئولان نظام نیز این راه روشن الهی را تا رسیدن به نقطه بازدارندگی در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی ادامه خواهند داد.

رهبر انقلاب اسلامی در تشریح مصداقها و اسرار جاذبه حیرتانگیز امام گفتند: در تمام سه دههای که از فراق امام محبوب، بدرقه تاریخی و وداع باشکوه ملت با آن عزیز جاودانه میگذرد، تلاشهای زیادی در خارج و داخل برای کمرنگ شدن یاد و نام و راه امام و نادیده گرفته شدن اصول کلان مدیریتی ایشان صورت گرفته و میگیرد، اما واقعیت این است که جاذبه امام بزرگوار نهفقط کاهش نیافته بلکه امتداد بیشتری پیدا کرده است.

ایشان اجتماع باشکوه امروز مردم در سیامین سالگرد عروج ملکوتی روح خدا و نیز راهپیمایی افتخارآمیز ملت ایران در روز جهانی قدس را نشانههایی آشکار از استمرار جاذبه امام راحل خواندند و افزودند: روز قدس در بیش از ۱۰۰ کشور جهان نیز مراسم خاص یا راهپیمایی برگزار شد و نشان داد ۴۰ سال بعد از اقدام امام در تعیین این روز جهانی، جاذبه و نفوذ ایشان بهگونهای است که ملتها را همچنان به حرکت وامیدارد.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به تلاشهای خباثتآمیز آمریکاییها و دنبالهروهای آنها از جمله برخی سران خائن عرب برای به فراموشی سپرده شدن مسئله فلسطین اضافه کردند: در چنین وضعی تودههای مردم در بیش از ۱۰۰ کشور جهان در پرتو نفوذ جاودانه امام به دفاع از قدس شریف و مظلومان فلسطینی میپردازند و این واقعیت بار دیگر اثبات میشود که هیچ مسئلهای در جهان با جاذبه شورآفرین خمینی کبیر قابل مقایسه نیست.

ایشان با تشکر عمیق قلبی از ملت ایران بهعلت حضور آبرومند و پرشکوه در روز جهانی قدس امسال در سراسر کشور ابراز کردند: ملت نشان داد که حقیقتاً در عمل به توصیههای امام کوتاهی نکرده و نمیکند.

رهبر انقلاب اسلامی در تبیین سِرّ جاذبه بینظیر امام راحل عظیم الشأن، مختصات شخصیتی و موهبتهای الهی امام را عامل اصلی خواندند و اظهار کردند: در تاریخ، این خصوصیات، در این حد، در کمتر کسی جمع شده است.

حضرت آیتالله خامنهای، «شجاعت، حکمت، تدبیر، پارسایی و پرهیزگاری، دلباخته خدا بودن، ظلمستیزی، حمایت و دفاع از مظلوم، عدالتخواهی، رفتار و گفتار صادقانه با مردم و مجاهدت دائم در راه خدا» را از جمله ویژگیهای بارز امام برشمردند و تصریح کردند: این خصوصیات، تجسم عمل صالح است و در هر کس مجتمع شود، خداوند همانگونه که در قرآن فرموده مهر و محبت او را در دلها قرار میدهد.

ایشان در همین زمینه افزودند: بنابراین محبت مردم به آن عزیز به عرش سفرکرده، «تحمیلی، تبلیغی و تلقینی» نیست، بلکه کار خدا و محبتی الهی است.

رهبر انقلاب اسلامی با تمرکز سخنانشان بر یکی از خصوصیات اصلی امام خمینی یعنی «مقاومت و ایستادگی در برابر موانع و مشکلات» گفتند: همین خصوصیات است که امام را در زمان حیات ایشان و نیز در طول تاریخ در هیأت یک «مکتب، اندیشه، راه و تفکر» مطرح کرده است.

ایشان مبارزه خستگیناپذیر و امیدوارانه امام در دوران طاغوت و نیز تداوم این مبارزه و ایستادگی در مقابل همه موانع و دشمنیها بعد از پیروزی انقلاب را یادآور شدند و با استناد به آیات قرآن کریم ابراز کردند: امام حقیقتاً بسیاری از آیات قرآن را با این ایستادگی و مقاومت معنا کرد.

رهبر انقلاب با تصریح به بیاثر بودن تهدید و تطمیع و فریب دشمنان در امام راحل گفتند: دشمن تلاش فراوان میکرد با روشهای مختلف دستگاه محاسباتی امام را دچار اختلال و او را از راه مقاومت منصرف کند ولی آن بزرگوار با اتکا بر بینات دین مبین اسلام ذرهای تأثیر نمیپذیرفت.

حضرت آیتالله خامنهای در تشریح معنای مقاومت خاطرنشان کردند: مقاومت یعنی انتخاب راه صحیح، آغاز حرکت در این راه، مبارزه با موانع و مشکلات و ادامه راه حق بدون انصراف یا توقف.

ایشان ادامه دادند: البته در هر مسیری موانعی وجود دارد اما کسی که راه ایستادگی را انتخاب کرده، یا بر این موانع غلبه میکند و یا با شیوه عاقلانه آنها را دور میزند و به راه خود ادامه میدهد.

خبر جدید  بازی جدید ترامپ| اصلاح‌طلبان باز هم به یاری ترامپ می‌آیند؟

ایشان راه امام خمینی را حاکمیت دین خدا بر جامعه مسلمین و زندگی عموم مردم خواندند و اضافه کردند: آن مرد عظیم الشأن پس از تشکیل نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد "در این راه، نه به کسی ظلم میکنیم و نه زیر بار ظلم خواهیم رفت"، که این حرف یعنی «مقاومت در مقابل ظالم و حمایت از مظلوم» برگرفته از متن دین و قرآن است و خردمندان عالم و هر عقل سلیم نیز آن را تأیید میکنند.

رهبر انقلاب برآشفته شدن دولتهای مستکبر و استعمارگر از این شعار راهبردی امام را بدیهی و طبیعی دانستند و اظهار کردند: برای ظالمان، متجاوزان و باجگیران عالم، ظهور یک «نظام حکومتیِ حامی مظلوم و مقاوم در برابر ظلم»، بسیار گران بود به همین علت از همان روز اول، دشمنی و خباثت و ناجوانمردی را شروع کردند که تاکنون نیز ادامه دارد.

حضرت آیتالله خامنهای، «پایهگذاری فکر مقاومت»، «حرکت مقتدرانه و هوشمندانه در این راه» و «گم نکردن هدف» را درس و یادگار بزرگ امام خمینی(ره) برای ملت و مسئولان خواندند و خاطرنشان کردند: این راه عزتآفرین بهتدریج از مرزهای ایران نیز فراتر رفت و گسترده شد.

ایشان علت اقبال ملتها به راه امام خمینی(ره) یعنی مقاومت را جاذبه ذاتی این راه دانستند و افزودند: در این روند، جمهوری اسلامی، هیچگونه تحمیلی به ملتها نکرده است همچنان که برگزاری مراسم و یا راهپیمایی روز قدس امسال در بیش از صد کشور نیز بهانتخاب و پسند خود ملتها صورت گرفت.

رهبر انقلاب اسلامی «مقاومت» را کلمه مشترک و مورد قبول همه ملتها در غرب آسیا خواندند و ابراز کردند: البته برخی هنوز جرأت نمیکنند وارد میدان شوند اما بسیاری نیز در میدان هستند.

حضرت آیتالله خامنهای جبهه مقاومت را امروز قویتر از هر روز دیگر دانستند و افزودند: شکستهای آمریکاییها در لبنان، عراق، سوریه و فلسطین، نمود اقتدار جبهه مقاومت است.

ایشان مقاومت بیوقفه ملت ایران و توفیق و پیشرفت جمهوری اسلامی را مشوق دیگر ملتها به «مقاومت» برشمردند و یادآور شدند: صاحبنظران بینالمللی و برخی تحلیلگران آمریکایی نیز به این واقعیت اذعان کردهاند.

رهبر انقلاب ایستادگی و غلبه ملت و نظام بر موانع را از مهمترین علل دشمنی آمریکاییها دانستند و ادامه دادند: آنها میخواهند ملت ایران دستهایش را در مقابل زورگوییها بالا ببرد و تسلیم شود و چون ملت زیر بار این خفت نمیرود، مستکبران دشمنی میکنند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه اقدام امام در انتخاب مسیر و اندیشه مقاومت، دارای پشتوانه قوی منطقی، عقلانی، علمی و دینی است، در تبیین عناصر و اجزاء منطق اندیشه مقاومت امام گفتند: یکی از اجزاء منطقِ مقاومت، «شرف و هویت و انسانیت هر ملت» است که هرگاه با تهدید و زورگویی و تحمیل مواجه میشود، در مقابل آن میایستد.

حضرت آیتالله خامنهای واقعیت «عقبنشینی دشمن در مقابل مقاومت و ایستادگی» را یکی دیگر از اجزاء منطق و اندیشه مقاومت ذکر، و تأکید کردند: تسلیم شدن در مقابل دشمن موجب پیشروی او میشود، اما اگر در مقابل زیادهخواهی و باجخواهی دشمن، مقاومت شود، پیشروی او متوقف خواهد شد، بنابراین از این زاویه نیز «صرفه با مقاومت» است.

ایشان افزودند: تجربه جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته نیز مؤید همین مطلب است، زیرا هر جا که ایستادگی کردیم، موفقیت و پیشرفت نصیب ما شده است و هرجا که بر اساس میل طرف مقابل حرکت کردیم، ضربه خوردیم.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان سومین جزء از اجزاء منطق مقاومت خاطرنشان کردند: مقاومت و ایستادگی هزینه دارد، اما هزینه تسلیم شدن بهمراتب بیشتر از هزینه مقاومت است.

حضرت آیتالله خامنهای یک نمونه از هزینه بالای تسلیم بودن در برابر زورگویان را رژیم پهلوی برشمردند که با وجود همه کوتاهآمدنها و امتیازاتی که به آمریکا میداد، تحقیر هم میشد.

ایشان گفتند: دولت سعودی یک نمونه دیگر است که هم دلار میدهد و هم براساس خواسته آمریکا موضعگیری میکند، اما توهین هم دریافت میکند و به او لقب «گاو شیرده» میدهند.

رهبر انقلاب اسلامی، مبانی دینی و آیات قرآنی را یکی دیگر از اجزاء منطق اندیشه مقاومت امام دانستند و خاطرنشان کردند: آیات متعددی در قرآن وجود دارد که به جبهه حق و مقاومت، وعده پیروزی میدهد و تأکید میکند که جبهه حق ممکن است قربانی بدهد، اما شکست نخواهد خورد.

حضرت آیتالله خامنهای، همچنین موضوع «امکانپذیر بودن مقاومت در برابر قدرتها» را بخشی از اجزاء منطق مقاومت در اندیشه امام برشمردند و گفتند: امام بزرگوار برخلاف تفکر غلطی که میگوید «فایده ای ندارد» و یا «نمیتوانیم»، مقاومت در برابر گردنکُلفتهای دنیا را امری ممکن میدانست و بر اساس همین مبنا، در دوران نهضت اسلامی و همچنین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر فشارها، ایستادگی کرد.

خبر جدید  صالحی: هیئت دانشجویی برای اثربخشی بیانیه گام دوم را جدی بگیرند

ایشان دیدگاه برخی افراد که تحت عنوان روشنفکری، مقاومت و ایستادگی را بیفایده میدانند، خطایی بزرگ خواندند و اضافه کردند: اینگونه نگرش ناشی از خطای محاسباتی است و خطای محاسباتی در هر موضوعی نیز ناشی از نشناختن عوامل گوناگون مرتبط با آن موضوع است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: برای آنکه در موضوع لزوم مقاومت در برابر زورگویان عالم دچار خطای محاسباتی نشویم، باید به واقعیات و حقایق مربوط به جبهه استکبار آمریکا بهخوبی مطلع باشیم و از واقعیات، ظرفیتها و تواناییهای خودمان نیز شناخت صحیحی داشته باشیم.

حضرت آیتالله خامنهای یکی از تواناییها و ظرفیتهای نظام جمهوری اسلامی را قدرت مقاومت آن بر مبنای تفکر امام(ره) دانستند و گفتند: در ادبیات سیاسی بینالمللی از این موضوع بهعنوان «مقاومت بهشیوه امام خمینی(ره)» یاد میشود و برخی سیاستمداران و صاحبنظران برجسته غربی نیز در این زمینه مقاله نوشتهاند و از آن بهعنوان «دکترین مقاومت خمینی» نام برده و تأکید کردهاند، این دکترین مقاومت، شاهرگهای سیطره غرب و آمریکا را هدف گرفته است.

ایشان با تأکید بر اینکه راز ماندگاری نظام جمهوری اسلامی، خط مقاومت و ایستادگی و خط استفاده از ظرفیت های داخلی است، اضافه کردند: ارزیابی صحیح از جبهه مقاومت نشان میدهد که این جبهه امروز در منطقه و حتی در مراکزی فراتر از منطقه، در منسجمترین وضعیت خود، قرار دارد و این یک واقعیتی است که باید در محاسبات لحاظ شود.

رهبر انقلاب اسلامی، ارزیابی صحیح از جبهه مقابل و واقعیات مربوط به آن را برای گرفتار نشدن در خطای محاسباتی، ضروری خواندند و گفتند: برخی از صاحبنظران و اندیشمندان آمریکایی، در توصیف اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور، از تعبیر «افول موریانهوار» استفاده کردهاند.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به آمارهای رسمی که نشانگر افول اقتصادی آمریکا و کاهش عجیب تأثیرگذاری آمریکا در اقتصاد جهانی است، تصریح کردند: در عرصه سیاسی نیز اقتدار آمریکا افول کرده که انتخاب فردی با مختصات آقای دونالد ترامپ، واضحترین و بهترین نشانه برای افول سیاست آمریکا است.

ایشان افزودند: سپرده شدن سرنوشت بیش از سیصد میلیون نفر جمعیت آمریکا به دست فردی که در مورد تعادل فکری و روانی و اخلاقی او ابهامات و تردیدهای جدی وجود دارد، دلیل آشکاری بر افول سیاسی و اخلاقی آمریکا است.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از نشانههای سقوط اخلاقی دولت آمریکا را، حمایت این دولت از جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمینهای اشغالی و نیز حمایت از جنایت چند دولت در یمن و کشتار مردم این کشور، دانستند و خاطرنشان کردند: در زمینه اجتماعی نیز آمریکا گرفتار مشکلات عدیدهای از جمله آمار بالای قتل و جنایت، گرسنگی، اعتیاد و خشونت است که در چنین شرایطی، رئیس جمهور آمریکا بهظاهر برای ملت ایران دلسوزی و آرزوی خوشبختی آنها را میکند اما باید به او گفت "بروید اگر میتوانید مشکلات خودتان را حل کنید".

حضرت آیتالله خامنهای ادامه دادند: این موارد گوشهای از واقعیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دولتی است که برای ملت ایران شاخوشانه میکشد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه "در کنار شناخت واقعیات جبهه دشمن، باید تواناییها و واقعیات خودمان را نیز بهخوبی بشناسیم"، گفتند: البته ما مشکلات اقتصادی داریم و مسئولان هم در حد توان خود بهدنبال حل این مشکلات هستند، اما موضوع مهم این است که با وجود مشکلات اقتصادی، بنبست نداریم.

حضرت آیتالله خامنهای افزودند: مشکلات کشور، هر یک دارای علل مختلفی است اما این مشکلات موجب بنبست در کشور نشدهاند و بلکه بهعکس، ما در حال پیشرفت هستیم.

ایشان بصیرت ملت را در رأس پیشرفتها و برجستگیهای کشور دانستند و تأکید کردند: اگر ملت ایران پرشور و بابصیرت نبود، در صحنههایی که حضور او لازم بود، دیده نمیشد.

رهبر انقلاب اسلامی از اجتماع عظیم مردم در ۲۲ بهمن سال ۹۷ بهعنوان نمونهای از «آگاهی، بصیرت، همت، آمادگی، قدرت ایستادگی و اراده محکم ملت» یاد کردند و یادآور شدند: ایستادگی و مقاومت مردم بزرگترین نقطه قوت کشور است و نشان میدهد میتوان با همان منطق مقاومت امام بزرگوار، همچنان در میدان وارد شد.

ایشان هدف از مقاومت را «رسیدن به نقطه بازدارندگی در عرصههای گوناگون اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و نظامی» برشمردند و اضافه کردند: باید به نقطهای برسیم که دشمن را از تعرض به ملت در همه زمینهها منصرف و ناامید کند.

خبر جدید  بادامچیان: «اینستکس» طرح اروپایی‌ها برای فرار از تعهدات برجام است

رهبر انقلاب تأکید کردند: امروز در بخش نظامی تا حدود زیادی به این بازدارندگی و تثبیت دست یافتهایم و علت اصرار دشمنان بر مسائل دفاعی و موشکی نیز محروم کردن کشور و ملت از قدرت بازدارندگی است که البته هرگز نخواهند توانست به این هدف دست پیدا کنند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه چند شرط برای استمرار حرکت موفقیتآمیز جمهوری اسلامی ایران بیان کردند.

ایشان در همین زمینه خاطرنشان کردند: مواجهه ما با مسائل و دشمنان باید «شجاعانه باشد نه مرعوبانه»، «امیدوارانه باشد نه مأیوسانه»، «مبتکرانه باشد نه منفعلانه» و «عاقلانه و خردمندانه باشد نه هیجانی، احساساتی و سطحی».

«توجه به ترفند دشمن برای تضعیف اندیشه مقاومت» شرط دیگری بود که رهبر انقلاب اسلامی بر آن تأکید کردند و گفتند: اندیشه مقاومت، قدرتمندترین سلاح یک ملت است و دشمن درصدد است با وسوسه، تردیدافکنی و القاء بیفایده و ناممکن بودن مقاومت، این سلاح را از دست ملت ایران خارج کند، بنابراین باید اندیشه مقاومت را از ترفند دشمن مصون داشت.

حضرت آیتالله خامنهای با اشاره به انواع ترفندهای دشمنان خاطرنشان کردند: آنها گاهی تهدید میکنند و گاهی تطمیع؛ مثل همین مَرد رِندیِ اخیر رئیسجمهور محترم آمریکا که گفته "ایران با همین رهبران کنونی نیز میتواند به پیشرفتهای بزرگی برسد، یعنی رهبران کنونی ایران! ما نمیخواهیم شما را براندازی کنیم و حاضریم شما را هم قبول کنیم، بنابراین ناراحت نباشید".

رهبر انقلاب اسلامی این اقدام آمریکاییها را «زرنگبازی سیاسی» تعبیر کردند و توضیح دادند: البته این حرف درست است که اگر رهبران و مسئولان کنونی ایران، کمر همت ببندند، آستینها را بالا بزنند، مجاهدت کنند و شب و روز نداشته باشند، همدلی و همزبانی کنند و از امکانات بهنحو شایسته استفاده کنند، قطعاً و بدون شک پیشرفتهای بیشتری نصیب خواهد شد،اما شرط پیشرفت این است که آمریکاییها، نزدیک نیایند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: زرنگبازی سیاسی رئیسجمهور آمریکا، مسئولان جمهوری اسلامی و ملت را فریب نخواهد داد. نباید اجازه داد آمریکاییها نزدیک شوند، قدم آنها قدم نامبارکی است و هر جا پا گذاشتهاند، جنگ و برادرکشی یا فتنه یا استثمار و استعمار و تحقیر ایجاد کردهاند.

ایشان افزودند: مردم در صحنه حضور دارند و این حضور باید ادامه پیدا کند، چرا که حضور مردمی همچون روز قدس، بهکلی محاسبات دشمن را مختل میسازد.

حضرت آیتالله خامنهای همچنین مسئولان کشور را به تمرکز بر مسئله اصلی یعنی «اقتصاد» توصیه مؤکد کردند و گفتند: پیش از انقلاب، مسئله اصلی «مبارزه با طاغوت» بود و بعد از پیروزی نیز مسئله اصلی در برههای «تثبیت نظام» و در برههای دیگر، «جنگ تحمیلی صدام» بود که در آن مقطع، همه کشور بر مسئله جنگ تمرکز کردند و موفقیت حاصل شد. امروز نیز همه باید بر مسئله اصلی که اقتصاد است، تمرکز کنند.

رهبر انقلاب اسلامی اضافه کردند: مسائل فرهنگی و امنیتی هم بسیار مهم است اما مسائل اقتصادی و معیشتی، از همه نقدتر است و در عین حال بر فرهنگ و امنیت نیز اثرگذار است.

ایشان در مسائل اقتصادی چند موضوع را دارای اهمیت مضاعف برشمردند و گفتند: «رونق تولید»، «ارزش پول ملی»، «بهبود فضای کسبوکار»، «جدا کردن بودجه و اقتصاد کشور از خامفروشی نفت»، «تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارت دولت»، و «بریدن دست مفسدان اقتصادی یعنی اختلاسگران، دزدان، تروریستهای اقتصادی و قاچاقچیان بیرحم از اقتصاد کشور» از جمله مسائل اصلی است که باید مسئولان متفقاً بر روی آنها متمرکز شوند و از حواشی و مسائل فرعی بپرهیزند.

حضرت آیتالله خامنهای همچنین بر «همبستگی ملی» و «کنار گذاشتن دعواهای سیاسی و جناحی» بهعنوان مسائل مهم دیگر تأکید کردند و گفتند: یکی دیگر از مهمترین مسائل، «حفظ ارتباط قلبی با خدای متعال» است.

ایشان رمضان امسال را رمضانی خوب خواندند و با اشاره به گرم بودن مجالس ذکر، دعا و مناجات بهویژه با حضور پرشور جوانان در سراسر کشور، ادامه دادند: این توسلها و تضرعها، بسیار باارزش و زمینهساز رحمت و هدایت الهی است و دلهای پاکیزه و نورانی جوانان مثل کلید حل معضلات بزرگ عمل میکند، بنابراین این حالات را قدر بدانید و آن را ادامه دهید.

انتهای پیام/*


منبع :: امام خامنه‌ای: مطرح‌شدن مسئله قدس در بیش از ۱۰۰ کشور نشانه جاذبه امام خمینی است/هرجا ایستادگی کردیم به موفقیت رسیدیم

برچسب ها :

ناموجود
خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه

    Sorry, no posts matched your criteria.