کد خبر : 1770
تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 ژانویه 2019 - 8:17
138 views

تلاش برای اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار به آبخیزداری

تلاش برای اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار به آبخیزداری

فرشاد محمدی مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی بودجه و هماهنگی طرح‌ها در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در گفت‌وگو با خبرنگار…

فرشاد محمدی مدیر کل دفتر برنامهریزی بودجه و هماهنگی طرحها در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری در گفتوگو با خبرنگار سیاسی«ایانا» با اشاره به تغییرات بودجه سال آینده سازمان جنگلها گفت: اعتبارات تملک داراییهای سرمایهای این سازمان نسبت به قانون بودجه سال گذشته ۴ درصد کاهش داشته است.

او اضافه کرد: اعتبارات منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در بودجه ۹۷ حدود ۵۲۲میلیارد تومان بود که این رقم در لایحه بودجه ۹۸ به ۵۰۳ میلیارد تومان کاهش یافته است.

محمدی همچنین تاکید کرد: بر اساس مفاد بند (هـ) تبصره (۱) لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور مقرر گردید از منابع شرکت ملی نفت ایران، مبلغ ۱۰۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار، جهت تامین مالچ نفتی مورد نیاز در اجرای عملیات مالچپاشی در کانونهای بحران کشور، در اختیار سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گیرد.

خبر جدید  خشکسالی 20هزار میلیارد تومان به کشاورزی خسارت زد

او همچنین افزود: با توجه به عنایت مقام معظم رهبری، براساس جزء (۶) بند (د) تبصره چهار قانون بودجه سال ۱۳۹۷، مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار به بحث آبخیزداری تخصیص داده شد اما با توجه به کاهش سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت در سال ۱۳۹۸ و شرایط موجود، برداشت اعتبار از صندوق توسعه ملی به منظور اجرای عملیات آبخیزداری و سایر موارد در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ حذف شده است.

محمدی از پیگیری مسئولان برای درج مبلغ حداقل ۲۰۰ میلیون دلار از اعتبار صندوق توسعه ملی در قانون بودجه سال آتی به منظور اجرای عملیات آبخیزداری خبر داد و گفت: مراجع مختلف در حال پیگیری این موضوع هستند و مقام عالی وزات نیز با انجام مکاتباتی خواستار تصویب این اعتبار برای بحث آبخیزداری شدهاند.

خبر جدید  چالش‌های بودجه کشاورزی زیر ذره‌بین

او تاکید کرد: با توجه به نگرش مثبت مسئولان، احتمال تصویب این اعتبار در قانون بودجه دور از ذهن نیست.

محمدی با اشاره به تغییر دیگر بودجه سال ۹۸ این سازمان گفت: برداشت صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای مقابله با ریزگردها در قانون بودجه سال ۹۶ برای کل کشور در نظر گرفته شده بود اما در قانون بودجه سال ۹۷، تنها به استان خوزستان محدود شده است. درلایحه بودجه سال ۹۸ ، برداشت از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای مقابله با ریزگردها نیز حذف شده است این درحالی است که با توجه به مشکلات و چالشهای متعدد زیست محیطی و ضرورت مقابله با ریزگردها در کشور، تامین اعتبار از منابع مختلف اعتباری به خصوص از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی الزامی و ضروری است.

خبر جدید  نباید دربازارهای خارجی دنبال غذا باشیم

او در بخش دیگری از صحبتهایش درباره توقف بهره برداری از جنگلهای شمال کشور نیز گفت: در اجرای بند(ف) ماده (۳۸) قانون برنامه ششم توسعه، این سازمان به کلیه قراردادهای مجریان طرحهای جنگلداری در استانهای شمالی کشور خاتمه داده است. در سال ۱۳۹۷ اعتبار اجرای توقف بهرهبرداری از جنگلهای شمال کشور مبلغ ۵۷۵ میلیارد ریال است که با توجه به اهمیت موضوع و حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور، این رقم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ به رقم ۸۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است اما با توجه به مشکلات موجود، این امر نیازمند اعتباری حداقل معادل ۱۳۰۰ میلیارد ریال است.


منبع :: http://www.iana.ir

خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه