به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از العالم، سردار احمد وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی و و رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در گفتگو با العالم پیرامون هداف کنفرانس بینالمللی دفاع و امنیت در غرب آسیا و آخرین تحولات منطقه توضیحاتی ارائه داد.

در ذیل مشروح این گفتگو آمده است؛

العالم: اهداف کنفرانس بینالمللی دفاع و امنیت در غرب آسیا چیست؟

مسائل مختلفی را ما در این کنفرانس مورد بررسی قرار می دهیم؛ مدیریت بحران های منطقه ، بحث تسلیحات و کنترل تسلیحات، گروه های تروریستی و تکفیری و امنیت در غرب آسیا است.

العالم: شرکت کنندگان ازچه کشورهایی وچه تعداد هستند؟

مهمانان ما از کشورهای مختلف از جمله عربی، آسیایی ، اروپایی و امریکای لاتین، مهمانان خارجی مستقر در ایران و مجموعه علاقمندان به این حوزه ، هستند . البته برخی در سطح وزیر دفاع و مشاورین امنیت ملی آمادگی شرکت داشتند اما چون منطقه در حال برخی تحولات است ممکن است برخی نتوانند حضور پیدا کنند و مشاوران امنیت ملی و مسئولینی که قبلا حضور داشتند بعلاوه مراکز تحقیقاتی معتبر از جمله روسیه و برخی دیگر ، در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

العالم: هدف مشخص نشست تهران بر چه محورهایی متمرکز است؟

اهدافی که دنبال می شود اولا درک صحیح اتفاقاتی است که امروز در منطقه می افتد ، منطقه ما یک منطقه آسیب دیده و زخم کشیده بابت دخالت بازیگران خارجی و تلاش برای بحرانی کردن منطقه، است و اینکه تمام افراد در ایجاد یک تصویر واقعی مشارکت کنند. گام های دیگری در منطقه برداشته شده است؛ ما شاهد برخی اتفاقات خوب هستیم ؛ شکست داعش و متوجه شدن کشورهای عربی مبنی بر اینکه دیگر نمی توانند بر روش سابق پافشاری کنند و بازگشتشان به سوریه برای بازگشایی سفارت، نا امیدی آمریکا از اقدام در سوریه وخروج آنها ، مسئله صلح یمن و اینکه موجب شد بعد از بیش از سه سال فشار شدید نظامی عربستان و امارات با حمایت آمریکا به نتیجه نرسید و وارد مرحله صلح شدند هر چند که اجرا نشده اما لااقل تعهدی داده اند ، تلاش در افغانستان برای اینکه شرایط بحرانی با مذاکرات صلح فراگیر به نتیجه برسد ، اینها نشانه های خوبی است که در منطقه ظاهر شده است و البته نگرانیهایی هم مبنی بر ماجراجویی های خارجی بر بستر معضلات داخلی منطقه هم وجود دارد.اینها مسائلی است که ما دراین همایش به ان خواهیم پرداخت .

سوال: بعد از شکست داعش همچنان مشاهده می شود به شکلی جسته و گریخته این گروه در مناطقی مثل سوریه عراق و افغانستان ابراز وجود می کند. نحوه تکمیل مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی چقدر در دستور کار نشست تهران قرار دارند؟

منطقه ما یک دشمن ثابت و مشترک دارد که آن هم رژیم غاصب صهیونیستی است، یعنی وجود این رژیم در منطقه ما بحران زا و بی ثبات کننده است ، اساسا این رژیم حیات خود را در ایجاد بحران برای کشورهای منطقه که اکثرا کشورهای اسلامی هستند، می بیند. این یک دشمن مشترک است؛ تلاش کردند با ماجرای سوریه این دشمن مشترک را به حاشیه ببرند و دشمن جعلی دیگری را به جای آن درست کنند که برخی هم فریب خوردند ولی امروز حقایق آشکار می شود، دشمن دیگر جریانات تکفیری و تروریستی هستند که عمدتا با حمایت غربی ها و به ویژه آمریکا و حتی برخی کشورهای اروپایی به عنوان اهرم کنترل در منطقه درست شدند، اینها بعدا رها شده و غیرقابل مدیریت می شوند توسط خود این کشورها و تبدیل به یک معضل بزرگ در منطقه می شوند.

خبر جدید  ایران منتظر خروج ترامپ از قدرت نیست/ آمریکا با خروج از برجام به پای خودش شلیک کرد

مسئله دیگر و مهم منطقه نوع نگاه مداخله گرانه و ستیزجویانه ای است که در برخی کشورهای منطقه می بینیم که به راحتی در کشورهای دیگر نیروهای نظامی می برند و به ملت همسایه خود ظلم می کنند شبیه انچه که امروز توسط عربستان و امارات در یمن اتفاق می افتد و این یک ماجراجویی جدید و یک دیکتاتوری خشن متجاوزی است که در منطقه شکل گرفته و اینها خطرات موجود است. ورای همه اینها بازیگران بین المللی را داریم که در حال نقش افرینی هستند ؛ در بحران زایی ، در ایجاد جریانات تروریستی ، در حمایت و چراغ سبز دادن به دخالت های نظامی ناروایی که بر اساس هیچ اصل اخلاقی و حقوق بین المللی قابل قبول نیست و این ها خطرات مشترکی است که در منطقه با آن مواجه هستیم.

یکی از موضوعات مهم؛ پرداختن به بحث جریانات تروریستی و تکفیری است، ما با دو پدیده مواجهیم ، یکی پدیده انتقال برخی از جریانات تروریستی به ویژه داعش به منطقه آسیای میانه و افغانستان است که شاهد هستیم داعش توسط حمایت های آمریکایی به افغانستان می رود و نظاره گر درگیری ها در آن منطقه هستیم و هم جریانی که تلاش می کند در آسیای میانه این جریان داعش حضور پیدا کند.

پدیده دوم ؛ تلاش برای بازسازی اینها در همان مناطق قبلی یعنی عراق و سوریه است ، تلاش زیادی صورت میگیرد که جریانات تروریستی چه با نام قبلی چه با نام جدید مجددا شکل بگیرند و بازسازی شوند .البته باید مراقبت کرد و دولت ها ، ملت ها و کشورهای همسایه باید مانع شوند. این جریانات تروریستی در حال حاضر در برخی مناطق سوریه حضور دارند و بخشی از مناطق را در اختیار دارند از جمله ادلب . داعش در حال حاضر یک پایگاه کوچک در نزدیکی پایگاه آمریکایی ها دارد و اینها نکاتی است که از انجا تلاش برای بازسازی مجدد را انجام می دهند که باید مانع شد و این یکی از محور های مورد بحث در این کنفرانس است.

جریانات تروریستی برامده از آن جریانات تکفیری است آن جریان تروریستی همچنان سعی می کند بر بستر جریان تکفیری حرکت خود را دنبال کند؛ ممکن است اسامی عوض شود ولی ماهیتشان همچنان همان جریانات تروریستی است بر مبنای حرکت تکفیکری است .

البته ممکن است بحث اشغال سرزمین نباشد اگر بتوانند منطقه ای را اشغال می کنند اما اگر نتوانند بدون اشغال سرزمین نا امنی و بحران های امنیتی برای مناطق ایجاد می کنند ؛ داعش بعد از اینکه عمده سرزمین هایی که در اختیار داشت ،از دست داد غیر از یک دو مورد پایگاه کوچک سرزمینی ندارد.

جریانات ترویستی در ادلب سرزمین دارند، در عراق هم سرزمین آنچنانی ندارند ،اما تلاش می کنند در بعضی از مناطق افغانستان سرزمین پیدا کنند ؛ حال چه سرزمینی در کنترل و اشغال خود داشته باشند چه نداشته باشند برای تزریق بحران به منطقه تلاش می کنند .

العالم: در مورد خروج امریکا از سوریه چه نظری دارید؟ اینکه آیا آمریکا از سوریه عقب نشینی می کند؟ و نظرتون در مورد امنیت منطقه بعد از خروج آمریکا از سوریه چیست؟

خبر جدید  یوم الارض نقطه عطفی در برابر اشغالگری های رژیم صهیونیستی است

بحث خروج آمریکا و آنچه ترامپ اعلام کرد حکایت از چند مسئله دارد؛ اینکه امروز ما با یک مشکلی در نیروهای آمریکایی مواجه هستیم که آنها بعد از مدت حدود ۲۸ سال حضور در منطقه و جنگ یعنی اگر از ۱۹۹۱ حساب کنیم تا الان که سال ۲۰۱۸ را به پایان رساندیم آنها در منطقه هیچ چیز به دست نیاوردند.

خود رییس جمهور آمریکا می گوید ۷ تریلیون دلار در اینجا هزینه کرد ؛ خروج آنها از سوریه ناشی از دو عامل می تواند باشد : یکی اینکه ترامپ درگیر مشکلات داخلی (رقابت ها و کشمکش های داخلی ) است و دیگری خستگی فراوانی که امروز نیروهای ارتش آمریکا دارند و در سوریه هم به چیزی نرسیدند البته عوامل دیگری هم می تواند موثر باشد.

خیلی از کشورهای منطقه در تلاش هستند که جلوی خروج را بگیرند مثل رژیم صهیونیستی، تصورشان این است که وجود نیروهای آمریکا برایشان امنیت می آورد که این اشتباه بزرگی است. اینکه آنها از سوریه خارج خواهند شد یا نه باید منتظر اقدام عملی باشیم چون ما با یک رییس جمهور متلون المزاج روبه رو هستیم که اصولا نمی شود روی حرف هایش حساب کرد اما عقل و منطق معمولی می گوید که باید برود چون در آنجا هیچ دستاوردی ندارد و آمریکا در آنجا یک نیروی دست چندم به حساب می آید و اصولا آمریکا نقشی در سوریه ندارد و این برای آمریکا که خودش را ابرقدرت قلمداد می کند حضورش در یک کشور به عنوان نیروی دست چندم علی القاعده از دید خودشان نباید پسندیده باشد بنابراین معقول این است که خارج شوند ولی اینکه این اتفاق بیافتد باید منتظر بود اما اینکه منطقه چه وضعی خواهد گرفت،بی تردید منطقه وارد یک حوزه و نظم جدید باید شود و این نظم جدید می تواند به دور از تهدیدات و تسلط قدرت های بزرگ اتفاق بیافتد یعنی بعد از ناموفق بودن در عراق و سوریه و یمن که قدرت های بزرگ به ویژه امریکا و برخی از همدستان منطقه ای آنها ما می توانیم به دوران جدید و به یک نظم جدیدی گام برداریم که البته اگر درست جلو برود و ماجراجویی های جدیدی توسط این کشورهای خارجی به ویژه آمریکا در منطقه اتفاق نیافتد ما دوران بهتری را برای مردم منطقه خواهیم داشت.

العالم: در کنفرانس پیش رو چه برنامه ایی برای امنیت منطقه و برخورد با طالبان دارید؟

مسئله امنیت افغانستان موضوع مهمی است که یک بار دیگر نشان می دهد حضور نیروهای آمریکایی نه تنها امنیت را برقرار نکرده است بلکه امنیت را در افغانستان مخدوش کرده اند و امروز یکی از مسایل اصلی ناامن شدن و ناامن بودن افغانستان حضور آمریکایی ها است. طبیعتا دور جدید که امروز در افغانستان اتفاق افتاده است و مذاکرات صلحی در افغانستان دنبال می شود و شورای عالی صلحی که در افغانستان وجود دارد تلاش ها و نقشی که به ویژه ایران می تواند در این زمینه ایفا کند که همان طور که ملاحظه کردید مسئولان مختلف از طالبان به ایران آمده اند و با مسئولین ایرانی مذاکراتی داشتند کاملا زمینه صلح افغانی افغانی وجود دارد یعنی می توان به سمتی رفت که افغانستان با گفتگوی بین خودشان به صلح برسند منوط به اینکه آمریکایی ها و دیگران دخالت منفی که تاکنون داشتند که همراه با کشتار، ضربه و تسلط جویی بوده است ادامه پیدا نکند. طبیعتا یکی از موضوعاتی که در همایش به آن توجه خواهد شد همین موضوع صلح افغانستان خواهد بود .

خبر جدید  دشمنان قسم خورده ایران، تماشای اقتدار و عزت و همدلی مردم مؤمن ایران را طاقت نیاوردند

العالم : در چند سال گذشته آمریکایی ها همواره مدعی دخالت ایران در منطقه و عامل بی ثباتی منطقه را ایران و موشک های ایران معرفی می کنند! نظر شما پیرامون این ادعاها چیست؟

آمریکا همواره دروغ می گوید و در حال فریب کاری است. ایران تاکنون هیچ نقطه ای را تهدید نکرده و همواره سیاست های دفاعی خود را بر اساس بازدارندگی پایه گذاری کرده ایم. در ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی هیچ گاه تجاوزی به دیگر دولت ها نداشته و به رغم وجود تهدیدات در مرزها، همواره بر اصل خویشتنداری عمل کرده یا در حد دفع خطر پاسخ داده است. اینکه آمریکایی ها ادعا می کنند که سیستم موشکی ایران عامل بی ثباتی منطقه است، کافی است نگاهی به اوضاع منطقه بیاندازیم تا این دروغ بزرگ آمریکا آشکار شود. حضور آمریکا در منطقه عامل جنگ و خشونت شده است.

ایران همواره معتقد به گفت وگو به در کشورهای مختلف است و معتقدیم ملت ها خودشان باید برای کشور خود تصمیم بگیرند اما آمریکا و دست نشانده های آنها در منطقه عامل جنگ در یمن ، سوریه و عراق هستند.

دولت آمریکا به وجود آورنده داعش است و ایران هموراه سعی دارد در مقابل تروریست ها ایستادگی کند و آنها را از بین ببرد. حال سوال اینجاست که کشوری که حامی و عامل ایجاد تروریست هاست، می تواند عامل ثبات در منطقه شود؟!!

العالم : پس از انعقاد برجام، آمریکایی ها سراغ موضوع موشکی ایران آمدند و ادعا می کنند که سیستم موشکی ایران طبق قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل باید متوقف شود. آیا این ادعا واقعی است؟

سیستم موشکی ایران نه تنها تهدید کننده نیست بلکه از ماجراجویی ها جلوگیری میکند. به علاوه سیستم موشکی ما هیچ ربطی به قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد و این قطعنامه پیرامون مسایل هسته ای است و هیچ ارتباطی با مسائل موشکی ندارد. تنها موضوعی که به آن اشاره شده این است که ایران موشکی را جهت حمل کلاهک های هسته ای طراحی نکند که این موضوع نیز احتیاجی به مطرح کردن نداشت چرا که ایران هیچ گاه به دنبال سلاح های هسته ای نبوده است. آمریکایی که به هیچ عهد و پیمانی پایبند نیست و حتی با همپیمانانش هم بدعهدی میکند، چگونه صحبت از عمل به وعده و معاهده میکند؟!

العالم : با توجه به شرایط منطقه خاورمیانه و تهدیدات بسیار علیه جمهوری اسلامی ایران، شما امنیت داخلی ایران را چگونه ارزیابی میکنید؟

اوضاع امنیتی در ایران بسیار عالی است. آمریکایی ها و کشورهای هم پیمانش همواره در حال تقویت و کمک به گروهای تروریستی هستند و بارها تلاش کرده اند که مواد منفجره را جهت عملیات های تروریستی وارد ایران کنند که با مقابله نیروهای مسلح ایران مواجه شده اند. تلاش آمریکا و مزدورانش این است که ناامنی را به داخل ایران بکشند اما چشمان ما ناظر آن است هیچ گاه اجازه ناامنی در کشور را نمی دهیم. در خارج از ایران نیز باید بگوییم که مواضع ایران مستحکم و مقاوم است و از تمامیت ارضی کشور تماما حفاظت خواهیم کرد.