کد خبر : 12538
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 ژوئن 2019 - 16:35
115 views

تکاپوی دوستان ترامپ پس از اولتیماتوم ایران/ دولت فرمان را نچرخاند

تکاپوی دوستان ترامپ پس از اولتیماتوم ایران/ دولت فرمان را نچرخاند

بعد از اولتیماتوم ایران به کشورهای اروپایی و مقاومت بر سر خواسته‌ها، موازنه به‌نفع ایران تغییر کرد، این همان الگویی است که در صورت ادامه آن می‌توان موفقیت‌های بیشتری را کسب کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، ۱۸ اردیبهشتماه دولت جمهوری اسلامی ایراندر سالگرد خروج آمریکا از برجام، اقدام به متوقف کردن دو تعهد برجامی خود کرده و مهلت ۶۰روزهای برای اروپاییها تعیین کرد.

براساس اولتیماتوم ایران، فروش کیک زرد و آب سنگین از حدی که در چارچوب برجام مشخص شده بود، متوقف میشود و اگر اروپاییها در ۶۰ روز بعد از این تاریخ به تعهدات خود عمل نکنند، ایران میزان غنیسازی را افزایش داده و درباره راکتور اراک نیز تصمیمگیری خواهد کرد.هرچند برخی کارشناسان معتقد بودند ایران باید سریعتر از این به اقدام غیرقانونی آمریکا واکنش نشان میداد ولی همین اقدام دولت موجب شد تا در عرض یک ماه شرایط بهنفع جمهوری اسلامی تغییر کند.

اولتیماتوم جمهوری اسلامی به طرفهای اروپایی برجامدر شرایطی بود که آمریکا نهتنها سال گذشته از برجام خارج شده بود، بلکه با آوردن ناو هواپیمابر به خلیج فارس و تشدید تنشها سعی در ایجاد درگیری جدیدی با جمهوری اسلامی داشت. پمپئو وزیر خارجه آمریکاشروط ۱۲گانهای برای مذاکره با ایران تعیین کرده بود و دولت این کشور خواهان تماس روحانی با واشنگتن شد.

خبر جدید  قدیری: چگونه موضع ایران در مذاکرات تضعیف شد؟/ روحانی شکست برجام را نمی‌پذیرد

برخی احساس میکردند فشارهای آمریکا ما را به عقبنشینی وادار میکند، اما مجموع تحلیلها و مواضعی که از سمت اروپا مخابره میشد، نشان میداد شرایط بهتری رقم خواهد خورد. موگرینی رئیس کمیته سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: ما به نقش خود در اجرای کامل توافق اتمی متعهد هستیم وتمامی اعضای اتحادیه اروپا عزم راسخ دارند که اجرای برجام با ایران را بهطور کامل ادامه دهند.

سایر سران کشورهای اروپایی هم موضعی در حمایت از برجام و تسریع اجراشدن تعهداتشان را در پیش گرفتند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در گفتگویی اعلام کرد که کشورش بههمراهفرانسه و انگلیس، در مسئله توافق هستهای با ایران مسیری متفاوت از آمریکا را دنبال میکنند.

بیتوجهی ایران به اقدامات آمریکاموجب شد تا رفته رفته ایالات متحده نیز از موضع خود عقبنشینی کند و در مقاطع مختلف رویکرد متفاوتی را در مقایسه با یک ماه گذشته در پیش بگیرد. در همان روزهای اعلام لغو دو تعهد برجامی توسط دولت،ترامپدر گفتگویی اعلام کرده بودبهدنبال جنگ نیست وتنها میخواهد که ایران سلاح اتمی نداشته باشد.

ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن که حضورش در منطقهسروصدای زیادی بهراه انداخته بود، وارد خلیج فارس نشده و در سواحل جنوبی یمن متوقف شد. تمایل ترامپ برای حل مسئله ایران و مذاکره تا جایی پیش رفت که شبکه الجزیره مدعی شدرئیسجمهور آمریکا، با ارسال نامهای به ایران اعلام کرده آماده استجان بولتون شخصیت ضدایرانی کابینهرا ــ که به دشمنی با ایران شهره است ــ از مقام خود بهعنوان مشاور امنیت ملی آمریکا برکنار کند.

خبر جدید  مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران معرفی شد

سفر "بنعلوی" وزیر خارجه عمان که همواره حامل پیغامهایی از طرف آمریکا برای مقامات ایرانی است و سفر "شینزو آبه" نخستوزیر ژاپن که از وی بهعنوان میانجی بین ایران و آمریکا یاد میکنند، نشانه استیصال آمریکا برای وادار کردن ایران برای مذاکره دوباره است.

علاوه بر مواضع و صحبتهای مقامات اروپایی و آمریکایی، وزیر خارجه آلمان بههمراه مسئول اروپایی اینستکس به ایران آمدند تا قبل از پایان اولتیماتوم ۶۰روزه، سازوکار مالی اروپا و اجرای تعهداتش به انجام برسد. هایکو ماس در نشست خبری مشترک با ظریف گفت: "معتقدیم ایران باید از منافع اقتصادی پیشبینیشده در برجام استفاده کند، خروج آمریکا باعث شد ایران از منافع اقتصادی برجام نتواند کامل بهرهمند شود ولی میخواهیم تجارت و رشد اقتصادی ایران از طریق اینستکس با اروپا افزایش یابد و حق ایران است که بتواند از منافع اقتصادی برجام استفاده کند".

خبر جدید  زهره الهیان:طرح تحول سلامت شکست خورده است

شرایط پیشآمده در یک ماه گذشته ثابت کرد مقاومت ایران در برابر زیادهخواهیهای آمریکا نهتنها آنها را به عقبنشینی وادار کرد بلکه سران کشورهای اروپایی رابه تهران کشاند تا هرچه سریعتر تکلیفاجرای برخی تعهداتشان را مشخص کنند.

در روزهای گذشته برخی حامیان داخلی ترامپ دوباره با دوگانهسازی جنگ ــ مذاکره، در تلاشاند تا به سازش با آمریکا دامن بزنند و با بزرگنمایی از سفر شینزو آبه نخستوزیر ژاپن و یاد کردن از وی بهعنوان میانجی، بخواهند ایران را برای تماس یا گفتگو با مقامات آمریکا متقاعد کنند اما تمایل دوباره به مذاکره قطعاً شرایط را به روز اول برمیگرداند.

اجرای اولتیماتوم دومایران در صورتی که تعهدات اروپا انجام نشود و همچنین تعیین گزینههایی مانند بازگشت آمریکا به برجام و پرداخت خسارتهای وارده به ایران برای هرگونه مذاکره احتمالی، قطعاً شرایط را برای ترامپ و دوستانش سختتر خواهد کرد چرا که آمریکا نه میتواند به گزینه نظامی روی بیاورد و نه تشدید تحریمها جواب میدهد.

انتهای پیام/*


منبع :: تکاپوی دوستان ترامپ پس از اولتیماتوم ایران/ دولت فرمان را نچرخاند

برچسب ها :

ناموجود
خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه

    Sorry, no posts matched your criteria.