به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا به نقل از العالم، نخست وزیر عراق عصر یکشنبه در نشست خبری پس از برگزاری جلسه هیات دولت در واکنش به مسائل مطرح شده پیرامون سفر مخفیانه و چند ساعته 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا به عراق، توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت که برخی گفته اند که ترامپ به یک پایگاه نظامی آمریکایی در عراق آمد در صورتی که چنین نیست. آمریکا هیچ پایگاه نظامی در عراق ندارد. همه پایگاه های نظامی، عراقی است که البته در قسمتی از برخی از این پایگاه ها نیروهای آمریکایی و غیر آمریکایی نیز حضور دارند.

نخست وزیر عراق گفت که پایگاه عین الاسد که ترامپ چهارشنبه شب گذشته وارد آن شد یک پایگاه صد درصد عراقی است.

عبدالمهدی گفت: برخی از وجود موافقت نامه وضعیت نیروها یا سوفا (SOFA) میان آمریکا و عراق سخن می گویند در حالی که ما چنین موافقت نامه ای نه با آمریکا و نه با هیچ کشور دیگری نداریم که بر اساس آن رئیس یک دولت یا فرمانده نیروهای مسلح آن بتواند (بدون اجازه و یا هماهنگی) به یک پایگاه کشور متبوع خود در خاک عراق بیاید.

خبر جدید  پولشویی به مشکلات دامن می‌زند

اشاره وی به انتقاداتی است که برخی ناظران عراقی از منحصر شدن سفر ترامپ به بازدید از پایگاه عین الاسد و عدم دیدار با مقامات عراقی در بغداد، مطرح می کردند.

عبدالمهدی افزود: درخصوص این سفر، طرف آمریکایی صبح همان روز به ما اطلاع داد که ترامپ قرار است به عراق سفر کند، ما هم ضمن استقبال، دو شرط مطرح کردیم یکی این که باید مانند هر مسوول خارجی دیگر به عراق بیاید و مراسم رسمی استقبال و دیدار انجام شود و دیگر این که با توجه به کوتاه بودن سفر، چند موضوع محدود برای مذاکره مشخص شود.

نخست وزیر عراق گفت: عصر همان روز تماس گرفتند و گفتند که ترامپ تصمیم ندارد از پایگاه نظامی به جایی دیگر برود ما نیز اعلام کردیم که امکان رفتن نخست وزیر و هیات همراه به پایگاه عین الاسد نیز وجود ندارد بلکه باید عکس آن اتفاق بیفتد (و ترامپ به بغداد بیاید) تا استقبال و دیدار رسمی صورت گیرد.

خبر جدید  واعظی درگذشت حاج محمدرضا اعتمادیان را تسلیت گفت

وی افزود: طرف آمریکایی به ما اعلام کرد که برنامه سفر در واشنگتن ریخته شده و تغییر آن دشوار است بنابر این امکان دیدار دو جانبه وجود ندارد و پیشنهاد گفتگوی تلفنی دادند که انجام شد.

نخست وزیر عراق گفت: تعامل عراق با سفر رئیس جمهوری آمریکا از موضعی اصولی و برخاسته از اراده بغداد و مبتنی بر احترام به روابط دوستانه میان دو طرف بود و بعدا سفیر آمریکا در عراق نیز آن را متعادل و قابل فهم ذکر کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری افزود: حضور نیروهای خارجی در عراق، با موافقت بغداد بوده است. نیروهای آمریکایی قبلا از عراق بطور کامل خارج شده بودند و بعدا دوباره برای مبارزه با داعش به درخواست دولت عراق در چارچوب ائتلاف ضد داعش به عراق آمدند.

خبر جدید  آغاز عملیات مشترک لایرویی اروندرود در اجرای قرارداد ١٩٧٥ الجزایر

عبدالمهدی تصریح کرد: مهم حضور یا عدم حضور نیروهای خارجی در یک کشور نیست بلکه مهم آن است که این امر با موافقت و خواست کشور میزبان صورت گیرد بنابر این حضور نیروهای خارجی لزوما ارتباطی با حاکمیت ملی ندارد و مخدوش کننده آن نیست مگر آنکه بیرون از اراده و خواست آن کشور باشد.

نحوه رفتار ترامپ درجریان این سفر و بویژه سخنانش مبنی بر این که قصد خروج از عراق نداریم و ممکن است از همینجا برای عملیات در سوریه استفاده کنیم و یا مراقب ایران باشیم، مورد انتقاد وسیع افکار عمومی، احزاب و شخصیت های عراقی قرار گرفت.