به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات کشور در گفتگو با خبرنگار این پایگاه عنوان کرد: موادی از قانون انتخابات مجلس در تاریخ ۹۵/۳/۳ اصلاح شده و بر اساس ماده ۸ این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل ۲۰ درصد از کل آراء را کسب نماید. در دوره گذشته در سال ۹۴ نصاب رایآوری برای ورود به مجلس ۲۵ درصد بود؛ البته انتخابات در مرحله دوم و هم چنین میاندورهای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است .

خبر جدید  به فرمایشات رهبر انقلاب درباره فضای مجازی توجه جدی می‌شود

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در ادامه تشریح کرد: به استناد تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ملاک انتخاب منتخب، کسب بیست درصد از آراء صحیح است نه کل آراء ماخوذه آن حوزه انتخابیه. به عبارت دقیقتر، برای تجمیع و اعلام اسامی منتخب یا منتخبین انتخابات، آراء نامزدها بر تعداد آراء صحیح حوزه انتخابیه تقسیم و درصدگیری خواهد شد.

خبر جدید  اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری مجلس باشد/ مجلس باید بر امور اجرایی نیز نظارت داشته باشد

موسوی در پایان افزود: مطابق قانون، در صورت تساوی آراء دو یا چند نفر از آنان، ملاک انتخاب، قرعهاست که در جلسه مشترک هیاتهای اجرایی و نظارت مرکز حوزه انتخابیه انجام خواهد گرفت و نامزدهای مربوطه میتوانند در این مراسم حضور داشته باشند .