کد خبر : 1166
تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 ژانویه 2019 - 7:28
137 views

حزب یک ضرورت و معلول نیاز جامعه است

حزب یک ضرورت و معلول نیاز جامعه است

تهران – ایرنا – احمد نقیب زاده استاد دانشگاه تهران در نشست نقد کتاب «فقه و حکمرانی حزبی » گفت: حزب یک ضرورت و معلول نیاز جامعه است .

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، وی در این نشست با حضور «حجت الاسلام داود فیرحی نویسنده کتاب برگزار شد ، در باره احزاب افزود: به طورکلی یا باید تلفیقی بین سیستم غربی و اسلامی ایجاد کنیم یا جنگ میان سنت و مدرنیته به وجود می آید و یکی بر دیگری غلبه پیدا می کند . تلفیق سنت و مدرنیته چیزی است که در کتاب «فقه و حکمرانی حزبی» دیده می شود.
نقیب زاده در این نشست گفت : از اول در جریان کار آقای فیرحی بودم و نتیجه کار هم این شد که به جاهای خوبی رسیدند. اگر قرار باشد علم بومی یا اسلامی شود لازم است یک نفر از حوزه بیاید و چند و چون مسأله ای مانند حزب را بررسی کند و پشت دروازه های قرون گذشته نماند.
وی درباره پیدایش حزب عنوان کرد: حزب حتی در غرب هم در یک فضای تاریک به وجود آمد و اساساً حزب را یک مقوله فراماسونری و دوز و دغل بازی می دانستند که وحدت جامعه را به خطر می اندازد. اما در این فضا حزب رشد کرد و حتی مخالفان حزب هم حزب تشکیل دادند. این نشان می دهد حزب یک ضرورت است و معلول نیاز جامعه است.
وی ادامه داد: حزب یک نیاز فنی برای برگزاری انتخابات و آوردن مردم پای صندوق های رأی بود؛ افرادی را معرفی می کرد و از مردم می خواست بیایند به آنها رای بدهند و مادامی که انتخابات برگزار شود کوره احزاب داغ است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: در آغاز احزاب سیاسی دفتر و تشکیلات منسجم و پایداری نداشتند و در فصل انتخابات فعال می شدند اما کم کم که قانون انتخابات تغییر کرد و عده بیشتری حق رای پیدا کردند احزاب به شدت رشد کردند.
نقیب زاده در ادامه افزود: میخلز می گوید به محض اینکه سازمانی تشکیل می شود یک عده ای می روند بالا و عده دیگری بیرون می مانند و قانون آهنین الیگارشی را مطرح می کند. ماکس وبر هم در آغاز دهه ۲۰ قرن بیستم احزاب را منحوسین نظام دموکراسی می داند اما تاکید می کند باید آن را پذیرفت. هم در ادبیات و هم در صحنه سیاست اقبالی نسبت به احزاب سیاسی نشان داده نمی شود اما احزاب هر روز بیشتر پیشرفت می کنند.
روبرت میخلز ۰۱۸۷۶ ۱۹۳۶ جامعه‌شناس ایتالیایی متولد آلمان بود که در مورد رفتار سیاسی نخبگان فکری نوشت و به پیدایش نظریه نخبگان کمک کرد. او بیشتر به خاطر کتاب «احزاب سیاسی»، که در سال ۱۹۱۱ منتشر شده‌ معروف است. «قانون آهنین الیگارشی» از آن اوست.
نقیب زاده با بیان اینکه در ایران هم وضعیت همین گونه بود و بدبینی نسبت به حزب وجود داشت، اظهار کرد: در روزهای اول انقلاب تصور می شد احزاب می آیند منافع خود را پیگیری می کنند و منافع مردم را رها می کنند اما با این پدیده کار نمی توان کرد. به نسبتی که انتخابات جدی تر می شد احزاب سیاسی هم وارد صحنه می شدند ولی جلوی احزاب گرفته می شد. در قانون اساسی ما لطف بیشتری به احزاب نسبت به جاهای دیگر دیده می شود.
وی ادامه داد: در ایران روحانیون نقش معرفی کاندیداها را دارند در حالی که در کشورهای پیشرفته احزاب این وظیفه را برعهده دارند و همین موضوع باعث شده است که احزاب در ایران قوام پیدا نکنند. اگر نظام حزبی ما درست بود به جای ۴۰۰-۳۰۰ حزب موجود، دو سه حزب می ماند و سیستم ما حزبی می شد.
وی در باره کتاب «فقه و حکمرانی حزبی» اظهار نظر کرد: کار دکتر فیرحی خیلی ارزنده است و رابطه فقه و حکمرانی حزبی را از نظر شرع روشن می کند و نشان می دهد چگونه می توان در نظام مذهبی حزب را مطرح کرد و چگونه پیوند بین منافع مردم، احزاب سیاسی و سیاست ایجاد می شود. نقطه قوت این کتاب جایی است که با ریشه یابی و واژه شناسی به مسأله حزب می پردازد.
نقیب زاده نقد خود به این کتاب را این گونه مطرح کرد: در جاهایی از موضوع خارج می شود و به حاشیه می رود و مثلاً اساسنامه حزب توده یا جمهوری اسلامی را بررسی می کند! در حالی که اگر این کار را نمی کرد مرکزیت بیشتری پیدا می کرد. اگر علت پیدایی و ضرورت حزب را هم مطرح می کرد بهتر بود.
این استاد دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: نظام ما دوگانه است؛ بسیاری چیزها را از غرب گرفته ایم مانند انتخابات، ریاست جمهوری، وزارتخانه ها و…،و برخی از مسائل را از اسلام. وقتی انتخابات پذیرفته می شود ناچاریم احزاب را هم بپذیریم اما دوگانگی در کشور ما مانع از این اتفاق شده است.
**م.م **۱۶۰۱**

خبر جدید  قالیباف: مسئولان باید دغدغه حل مشکلات مردم را داشته باشند


منبع :: http://www.irna.ir

برچسب ها :

ناموجود
خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه