کد خبر : 11953
تاریخ انتشار : جمعه 31 می 2019 - 16:37
106 views

داستان ابومازن و سرنوشت تاج‌زاده‌ها/ معامله‌ی قرن با سازشکاران چه می‌کند؟

داستان ابومازن و سرنوشت تاج‌زاده‌ها/ معامله‌ی قرن با سازشکاران چه می‌کند؟

با افشای جزئیاتی از طرح "معامله قرن" برای حل مسئله فلسطین، این روزها محمودعباس که سالها برای تشکیل دولت مستقل فلسطینی تلاش کرد بازنده اصلی است چراکه سالها مذاکراتش به شکست انجامید. آینده‌ای که می‌توان برای برخی مانند تاجزاده نیز متصور شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، مصطفی تاجزاده در دوسال اخیر و بعد از خروج آمریکا از برجام، بارها خواستار مذاکره با ترامپ شده بود واخیرا با ایجاد هراس از حمله احتمالی آمریکا، گفته بود "امکان ندارد که شیوهایجز تعامل برد-برد یا باخت-باخت وجود داشته باشد و ما محکوم به گفتگو هستیم. حالا این گفتگو میخواهد قبل از جنگ باشد یا بعد از جنگ باشد و عقل حکم میکند که قبل از اینکه همه چیز به هم بریزد گفتگو کنیم."

وی پیشتر نیز در مصاحبهای گفته بود میتوان به ترامپ امتیازاتی داد به شرط آنکه وی مدل مذاکره با کره شمالی را برای ایران درنظر بگیرد!

البته این درخواستهای مذاکره او به ترامپ ختم نمیشود بلکه سال ۹۵ خواستار مذاکره با داعش شده بود و در مصاحبهای گفته بود "داعش یک فکر و گرایش است و حالاحالاها خواهد بود…"!!

در فلسطین نیز، محمود عباس(ابومازن) رئیس تشکیلات خودگران که بعد از فوت یاسر عرفات مسئولیت اداره کرانه باختری را برعهده داشت و مذاکرات صلحی که عرفات آغاز کرده بود، پیگیری میکند، در مقاطع مختلفی صحبت از ادامه مذاکرات با رژیم صهیونیستی برای رسیدن به طرح دو دولت و تشکیل کشور مستقل فلسطینی در خاک سرزمین اشغالی کرده بود. او که از مخالفان مقاومت و گروههایی مانند حماس بود، معتقد بود که رویکرد آنها نتیجه نمیدهد و فقط مذاکره و گفتگو و سازش است که راه حل است!

خبر جدید  هیچ موسسه‌ای نمایندگی جذب دانشجوی خارجی دانشگاه پیام نور را ندارد

وی بهمنماه سال گذشته در دیدارش با بازرگانان اسرائیلی گفته بود "تشکیلات خودگردان به توافقات امضا شده با اسرائیل پایبند خواهد بود وامیدواریم نتیجه انتخابات به گونهای باشد که بگوییم بله، بیایید با هم مذاکره کنیم…ما به امنیت اسرائیلیها احترام میگذاریم و امیدواریم که ارتش اسرائیل هم به امنیت ما احترام بگذارد!"

اظهارات چندینباره ابومازن موجب شد تا«درور شالوم»رئیس دایره پژوهشهای سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در تمجید وی بگوید "از سال ۲۰۰۴ تاکنون شخصی به نام ابو مازن (محمود عباس) در فلسطین روی کار است که منبع آرامش و مخالف تروریسماست و پایه و اساسی برای دستیابی به روند سیاسی سازش وجود دارد."

مواضع محمودعباس هربار با اعتراض سایر گروههای مبارز خاک فلسطین مواجه میشد اما باید پس از سالها تلاش برای دستیابی به صلح و اجرایی کردن طرح دو دولت این روزها چه عایدی نصیبش شده است.

در روزهای گذشته«معامله قرن»کلیدواژهای بود که بیش از پیش در رسانهها به گوش میخورد. طرحی که قرار است با کمک آمریکا و برخی سران کشورهای عربی، اسرائیل را به رسمیت شناخته و طرح قدیمی دو دولت را به شیوه دیگری عملیاتی کند.

طرح قرن یا همان «معامله قرن» که آمریکا و اسرائیل با همکاری سران برخی کشورهای عربی دنبال میکنند، آب پاکی را به سالها تلاش ابومازن و عرفات ریخته است. آنچه از جزئیات این طرح بیرون آمده، نشان میدهدکه آمریکاییها و صهیونیستها نه تنها امتیازی به ابومازن ندادهاند، بلکه تحقیری که از او در این ماجرا به عمل آمده کمسابقه است.

خبر جدید  درهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به روی نخبگان باز است

بر اساس آنچه از طرح معاملهی قرن در برخی رسانه ها فاش شده، تقریباً بخش اعظمی از آنچه در اختیار ابومازن بوده به حراج گذاشته شده و تقدیم صهیونیستها شده است. و البته پیش از این هم آمریکا و اسرائیل با انتقال پایتخت رژیم جعلی صهیونیستی به بیتالمقدس پاسخ کوبندهای به سالها سازشکاری ابومازن داده بودند.

با اینحال غزه که کنترل آن در اختیار حماس و سایر گروههای مقاومت است، بهرغم همه مشکلات و حملات رژیم صهیونیستی پابرجاست و حتی در طرح معاملهی قرن آمده که بخشی از شبه جزیره سینا نیز به آن افزوده شود و در اختیار فلسطینیها قرار بگیرد. هرچند اساس طرح معاملهی قرن، یک طرح صهیونیستی و آمریکایی و محکوم به شکست است، اما نحوهی برخورد آن با دو گروه سازشکار و مقاومت میتواند نشانههای جالبی داشته باشد.

میتوان این روزها ابومازن را شکستخوردهترین شخصیت فلسطینی دانست. وی سالهاشاهد کشتار روزانه هموطنان فلسطینی خود بود اما با سودای مذاکره و سازش، نه تنها این جنایات را محکوم نمیکرد و واکنش عملی نشان نمیداد بلکه با نزدیکی به عربستان و حتی گروههای معارض جمهوری اسلامی مانند منافقین تلاش میکرد رضایت آمریکا و رژیم صهیونیستی را بهدست آورد.

خبر جدید  کمکهای جامعه اسلامی دانشجویان به مراکز بهزیستی ۱۳ استان در مقابله با کرونا

ابومازن رئیس تشکیلات خودگران فلسطین بعد از مرگ عرفات، سالها برای تشکیل دولت فلسطینی تلاش کرد

ابومازن که حالا رویاهایش برباد رفته، گفته است در نشست منامه که درباره معامله قرن برگزار میشود شرکت نخواهد کرد. هرچند همین توجه به فریبخوردن سران جنبش فتح میتواند این امید را پیش بکشد که شاید آنها نیز دوباره به مقاومت روی بیاورند اما تجریه سازش و مذاکره ذلیلانه نشان میدهد کهچگونه دل خوش کردن به وعدههای آمریکا، چنگ زدن به هیچ است.

سرنوشت ابومازن را میتوان برای شخصیتی مانند تاجزاده که به هربهانهای دنبال مذاکره و سازش هستند بارها روایت کرد.

تجربه غزه و همچنینسوریه-که تاجزاده قصد داشت با مذاکره به سرانجام برساند-نشان میدهد، راهکار مقاومت بهرغم همه مشکلات و سختیها نتیجه بهتری را رقم خواهد زد و در مقابل مذاکره از سر ترس و توهم، عاقبتی جز دست کشیدن از آنچه درصدد دستیابی به آن هستند در پی ندارد. محمود عباس امروز آیینه تمام نمایی از آینده امثال تاجزادهها و طرفداران سازش و مذاکره با دشمن هستند که در نهایت به سرخوردگی خواهند رسید.

انتهای پیام/


منبع :: داستان ابومازن و سرنوشت تاج‌زاده‌ها/ معامله‌ی قرن با سازشکاران چه می‌کند؟

برچسب ها :

ناموجود
خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه

    Sorry, no posts matched your criteria.