کد خبر : 1822
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 17 ژانویه 2019 - 7:29
148 views

دولت حوزه فرهنگ را بی‌اهمیت تصور نکند/ لزوم هماهنگی نهادهای فرهنگی در تقسیم کار

دولت حوزه فرهنگ را بی‌اهمیت تصور نکند/ لزوم هماهنگی نهادهای فرهنگی در تقسیم کار

گروه سیاسی ــ عضو جامعه روحانیت مبارز با تأکید بر ضرورت حمایت ویژه دولت از حوزه فرهنگ گفت: نهادها و سازمان‌های فرهنگی هم با همین بودجه‌ای که در اختیار دارند باید در تقسیم کارها هماهنگ عمل کنند تا توان همدیگر را افزایش دهند نه اینکه کار هم را خنثی کنند.

«مظلومیت حوزه فرهنگ» عبارتی است که غالباً در هنگام ارائه لایحه بودجه از طرف دولت به مجلس از سوی کارشناسان و نخبگان فرهنگی و برخی نمایندگان مجلس به کرات در همه سالها شنیده شده، کم بودن بودجه حوزه فرهنگ در قیاس با سایر حوزهها مسئلهای است که ربطی به شرایط تحریم و تنگنای اقتصادی ندارد و در شرایط گشایش و شکوفایی نیز همواره حوزه فرهنگ در آخرین اولویت قرار داشته است.

لذا مناسب است چرایی تبدیل حوزه فرهنگ به اولویت آخر دولتها و مجالس مختلف، با وجود تأکید فراوان بر فرهنگی بودن انقلاب اسلامی، مورد بحث و بررسی کارشناسان و صاحبنظران قرار گیرد:

مقوله فرهنگ باید از خانواده جدی گرفته شود

حجتالاسلام والمسلمین سید رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز و نماینده اسبق مجلس، در گفتوگو با ایکنا درباره برخی انتقادات نسبت به کمتوجهی به حوزه فرهنگ در لایحه بودجه ۹۸ گفت: به عقیده من مسئله فرهنگ باید از خانواده جدی گرفته شود و خانوادهها همانقدر که نگران خوراک، پوشاک و سلامت فرزندان خود هستند به مسائل فرهنگی مانند اخلاق، آموزش، تربیت و رشد فکری آنها نیز اهتمام بورزند و به اندازه مناسب برای این حوزه هزینه کنند. در غیر این صورت چنین فرزندی اگر بزرگ هم شود اساسا دغدغه حوزه فرهنگ و مسائل فرهنگی و اخلاقی را نخواهد داشت و صدها نهاد فرهنگی هم نمیتوانند کاری از پیش ببرند.

خبر جدید  ضدعفونی بخشی از مراکز فرهنگی جامعه ارامنه تهران

وی افزود: مسئله دیگر اینکه دولت نیز باید به حوزه فرهنگ توجه ویژهای داشته و این حوزه را بیاهمیت تصور نکند. برای نمونه مساجد، کلاسهای قرآن، محافل مذهبی و اخلاقی ذیل حوزه فرهنگ تعریف میشود و لازم است برای تقویت آنها هزینه شود. اگر به این مجامع و محافل چه به لحاظ بودجهای و چه به لحاظ برنامهریزی و اثرگذاری، توجه نشود کم کم ارتباط نسل جوان نیز با آنها قطع میشود و در چنین شرایطی امکان بروز و ظهور انواع آسیبهای فرهنگی و اجتماعی در نسل جوان افزایش مییابد. در نتیجه این بیتوجهی دولت، جامعه نیز چندان به مساجد و امثال آن توجه نمیکند و بودجه لازم نیز در اختیار آنها گذاشته نمیشود.

خبر جدید  معاون وزیر امور خارجه کویت پیام مکتوب رئیس جمهور به امیر این کشور را دریافت کرد

دستگاههای فرهنگی توان هم را خنثی نکنند

اکرمی اظهار کرد: نکته سوم این است که دستگاهها و نهادهای فرهنگی متأسفانه وظایف و کارهایشان را به همدیگر حواله میدهند. پول در این حوزه فراوان است و دستگاههایی مانند وزارت اموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و … بودجه زیادی در اختیار دارند و باید در تقسیم کارهای فرهنگی با هماهنگی عمل کنند و به طور متناسب به مسجد، دانشگاه، حوزه، مدرسه و … توجه کنند تا این مجموعههای فرهنگی توان همدیگر را افزایش دهند نه اینکه کار هم را خنثی کنند.

خبر جدید  ساخت و سازها درختان زیادی را ازبین برده‌ است

حجتالاسلام اکرمی درباره برخی انتقادات مبنی بر چرایی تخصیص بودجه به نهادهای دینی مانند حوزه علمیه از سوی دولت، گفت: حوزههای علمیه وابسته به بودجههای دولتی نیستند و کمک دولت برای بیمه طلاب و ساختمان حوزههاست. در حال حاضر هم شهریه طلاب را مراجع، علما و مردم میدهند و این تصور اشتباهی است که دولت بودجه حوزههای علمیه را میدهد. حتی کمکهای مردم به حوزهها در قالب خمس و امثال آن بسیار کمتر شده است.

عضو جامعه روحانیت مبارز بیان کرد: اگر هر نهادی به سهم خودش به فرهنگ توجه کند یقینا بسیاری از مشکلات کشور حل میشود. اگر انسانها درست تربیت شوند دیگر نیازی نیست که اعتبارات زیادی به زندانها، دادگاهها و … اختصاص داده شود. در واقع چون در بخش فرهنگ کم میگذاریم و کمکاری میکنیم مجبور میشویم در جای دیگری هزینه کنیم.

انتهای پیام


منبع :: http://www.iqna.ir

خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه