به گزارش گروه خبرخبرگزاری برنا، به نقل از رویترز، صادرات نفت خام ایران در ژانویه بالاتر از حد انتظار بود و حداقل در ماه جاری ثابت باقی میماند. برخی مشتریان به خاطر معافیت هایی که آمریکا اعطا کرده، خرید از ایران را افزایش داده اند .

میانگین ارسال محموله های نفتی در فوریه ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز است، ولی در ژانویه بین ۱٫۱ و ۱٫۳ میلیون بشکه در روز بوده که بالاتر از حد انتظار است .

نرخ بالای صادرات نفت ایران بر قیمت نفت و هدف جهانی کاهش تولید در ۲۰۱۹ به رهبری اوپک تأثیر میگذارد. ایران که عضو اوپک است، از توافق کاهش تولید معاف شده است .

خبر جدید  ظریف وارد مسکو‌ شد

افزایش صادرات جمهوری اسلامی ممکن است آمریکا را وادار کند جریان نفت را مهار سازد. این کار ریسک افزایش قیمت نفت را بالا میبرد چون واشنگتن در حال مهار صادرات نفت ونزوئلا هم هست .

صادرات ایران از زمان اجرایی شدن تحریم ها علیه این کشور در ماه نوامبر نامشخص است. در حالی که بسیاری عقیده دارند صادرات ایران به شدت کاهش یافته، جریان نفت آمار متفاوتی را نشان می دهد و این اختلاف آنقدر هست که بر قیمت نفت تاثیر بگذارد.

صادرات نفت ایران در فوریه نسبت به ۱٫۱ میلیون بشکه در روز ماه ژانویه افزایش یافته است. صادرات ماه ژانویه با ۱٫۳ میلیون بشکه در روز به سطح صادرات فوریه نزدیک تر است .

خبر جدید  هشتمین تیراندازی مرگبار تاریخ آمریکا در تگزاس با 20 کشته

در هرصورت ارقام ژانویه بالاتر از تخمینهای اولیه است. برخی پیشبینی کردهاند صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته کمتر از یک میلیون بشکه در روز باشد یعنی به اندازه ماه دسامبر

یک منبع که صادرات ایران را دنبال میکند، گفت که در ده روز اول فوریه صادرات ایران بیشتر از ۱٫۱ میلیون بشکه در روز بوده و روی یک روند افزایشی قرار دارد.

واشنگتن به هشت کشور خریدار نفت ایران از جمله چین، هند، ژاپن و کرهجنوبی معافیت داد. تمام این کشورها در فوریه از ایران نفت می خرند.

خبر جدید  مونسان: باید به این مردم دستمریزاد گفت

افزایش صادرات ایران دورنمای معافیت های کمتر را در آینده تقویت میکند.

آیا واشنگتن باید این معافیت ها را پس از انقضا دوباره تمدید کند؟ نماینده مخصوص آمریکا در امور ایران ماه گذشته گفت که شاهد کاهش عمیقتری در صادرات ایران خواهیم بود.

صادرات ایران به شدت نسبت به حداقل ۲٫۵ میلیون بشکه در روز آوریل ۲۰۱۸ کاهش یافته است. یعنی یک ماه قبل از بیرون رفتن ترامپ از قرارداد برجام و اعمال دوباره تحریم ها.

تهران قول داده علیرغم تلاش آمریکا برای صفر کردن صادراتش، همچنان به صادرات نفت ادامه دهد.