امروز سالگرد وفات کاظمی‌آشتیانی دانشمند ایران است که رهبر انقلاب از وی به‌عنوان فرزند صالح انقلاب یاد کردند. " />
کد خبر : 809
تاریخ انتشار : جمعه 4 ژانویه 2019 - 22:12
159 views

فرزند صالح انقلاب/ روایت‌ رهبری از فعالیت‌های یک دانشمند ایرانی

فرزند صالح انقلاب/ روایت‌ رهبری از فعالیت‌های یک دانشمند ایرانی

امروز سالگرد وفات کاظمی‌آشتیانی دانشمند ایران است که رهبر انقلاب از وی به‌عنوان فرزند صالح انقلاب یاد کردند.

به گزارش حوزه امام و رهبری گروه سیاسی خبرگزاری آنا از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیتالله خامنهای، در آستانهای سالروز درگذشت مرحوم دکتر سعید کاظمیآشتیانی (۱۴ دیماه)،بخشی از بیانات حضرت آیتالله خامنهای دربارهی این «دانشمند مؤمن و جهادگر» بازخوانی میشود.

دیرباورها هم باور کردند!

رهبر انقلاب درباره این دانشمند میفرمایند: «من به یاد دارم وقتی که این سانتریفیوژهای ما مشغول کار شده بود و جوانان و دانشمندان ما توانسته بودند اینها را راه بیندازند و مسئولان وقت؛ رئیسجمهور و دیگران خبرش را گفتند، تعدادی از فیزیکدانهای دانشگاهی که مردمان خوب و بسیار سالم و صادقی هم هستند، بعضیشان هم من را میشناسند، به من نامه نوشتند، که آقا! مبادااینها را باور کنید! چنین چیزی اتفاق نیفتاده و ممکن نیست! حاضر نبودند باور کنند؛ قبول کنند. اینهمان تلقین است. تا غربیها؛ آژانس و دیگران، خودشان آمدند نگاه کردند، تصدیق کردند، اعتراف کردند که چنین چیزی را باور نمیکردند در ایران به وجود بیاید، آن وقت دیگران؛ دیرباورها، در داخل کشور باور کردند.

ایشان ادامه میدهند: عین همین قضیه در مورد سلولهای بنیادی به وجود آمد. بنده چندبار پیشرفتهای سلولهای بنیادی را در چند سخنرانی بر زبان آورده بودم. از دانشمندان کشور و از بعضی از دانشگاهها به من نامه نوشتند: آقا! این قضیه را شما اینقدر نگوئید، این واقعیت ندارد؛ این جور نیست! اینی که میگوئید در سلولهای بنیادی پیشرفت کردهاند و در شبیهسازی (کلونینگ) دارند تمرین و کار میکنند، باور نکنید؛ چنین چیزی اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد! بعد که گوسفند شبیهسازی شده را جلو چشم همه قرار دادند، بعد که در سمیناری که تشکیل دادند، دانشمندان معروف دنیا، زیستشناسهای درجهی یک دنیا آمدند مصاحبه کردند و تصدیق کردند که پیشرفتها، پیشرفتهای محیرالعقولی است، آن وقت یک عده از دیرباورها باور کردند! (بیانات رهبر انقلاب در ۱۳۸۶/۰۲/۲۵)

خبر جدید  ورود مقتدرانه وزیر اقتصاد به مشکلات ماندگاری کالا در گمرک

کارهای جدید در دنیای علم

رهبر انقلاب در ادامه درباره زندگی این دانشمند میفرمایند:خوب است شما بدانید که در بعضی از بخشهای بسیار حساس علمیکشور ما کارهایی شده که هنوز در دنیا صورت نگرفته است. در فناوری تولید سلولهای بنیادی که بنده چند وقت پیش، از آن یاد کردم، یک مشت جوان مثل شماها که در تهران هستند، فعالیت میکنند. اینها همت کردند و رفتند از دیگران یاد گرفتند؛ خودشان هم فکر کردند، سرمایهگذاریفکری کردند و توانستند کلید تولید و انجماد و حفظ و کاشت سلولهای بنیادی را بهدست بیاورند. امروز اینها برای نخستین بار در ایران سلولهای بنیادیانسولینساز را تولید کردهاند که در دنیا هنوز تولید نشده است.

خبر جدید  حجت‌الاسلام مروی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد

جوان مؤمن انقلابی

آیتالله خامنهای افزودند: ما امروز وقتی به آن گذشته نگاه میکنیم، میبینیم حرکت کشور در این زمینهها، یک حرکت غیرقابل تصوری است؛ حرکت، خیلی خوب بوده. کار کردیم، نتیجهاش را هم داریم مشاهده میکنیم. همین رویان – که آقای دکتر گُورانی گزارش دادندو این ماجرای سلولهای بنیادی که اینها با امکانات کم توانستند به آن دست پیدا کنند و پیشرفتی که در این زمینه کردهاند و در این سمیناری که دو سال قبل در اینجا تشکیل شد و دانشمندان دنیا، آمدند و با آنها مصاحبه شد و گواهی و اظهار شگفتی کردند؛ اینها یک داستانهایی است که واقعاً جا دارد بهعنوان مایههای افتخار، جلویچشم ما باشد. ما شخصیتهایی از قبیل مرحوم دکتر کاظمی آشتیانیکه حالا من مقیّدم از این جوان پاکباختهای مؤمنفاضل،کارآمد و مدیر حقیقتاً انقلابی و مؤمن اسم بیاورم داریم و الان هم در کشور، فراوان هستند و در بخشهای مختلف دارند کار میکنند؛ و کارهای خوبی هم انجام گرفته است. وضع دانشگاههای ما امروز با ۲۰ یا ۲۵ سال قبل قابل مقایسه نیست؛ پیشرفتهایمان خیلی خوب است. (۱۳۸۵/۰۷/۱۳)

فرزند صالح انقلاب
بسم الله الرحمن الرحیم

رهبر انقلاب در پیامشان به مناسبت درگذشت مرحوم آشتیانی فرمودند: با تأسف و تلخکامی خبر درگذشت دانشمند مومن و جهادگر، مرحوم دکتر «سعید کاظمیآشتیانی» را دریافت کردم و بر فقدان آن شخصیت ارزشمند که کانون امید و ابتکار و نوآوری بود، افسوس خوردم. وی یکی از فرزندان صالح انقلاب و از رویشهای مبارکی بود که آیندهی درخشان علمی در کشور را نوید میدهند. موسسهای رویان که مجمع ارزشمندی از نوآوران و جهادگران عرصهی علوم زیستی است، در پیدایش و رشد و اعتلای خود، مدیون همت و ایمان و پشتکار این دانشمند جوان و بلند همت است. اینجانب ضایعهای دردناک فقدان این عنصر خدوم و با ارزش را به خانوادهی گرامی و همکاران عزیزش صمیمانه تسلیت میگویم و از خداوند متعال رحمت و علو درجات را برای وی و صبر و سکینهی الهی را برای بازماندگان و همراهانش مسالت میکنم.(سید علی خامنهای ۱۳۸۴/۱۰/۱۵)

خبر جدید  سردار فدوی: دشمن به‌دنبال ایجاد بازدارندگی در برابر ایران اسلامی است

ایشان درباره میزان علاقه شان به مرحوم کاظمی فرمودند: علت اینکه من به مرحوم سعید کاظمی اینقدر علاقه داشتم و الان هم در دلم و در ذهنم برای آن جوان عزیز، ارزش و جایگاه قائلم، همین است. حرکت او، نحوهای کار او، مدیریت او، پیگیری او، یک مجموعهی کاملی بود از آن چیزی که آدم دوست میدارد و آرزو دارد.

انتهای پیام/۴۰۸۲/


منبع :: http://ana.ir

خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه