کد خبر : 4360
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 فوریه 2019 - 22:38
102 views

میزان سفر با مترو باید به ۱۰ میلیون مسافرت برسد

میزان سفر با مترو باید به ۱۰ میلیون مسافرت برسد

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: تعداد مسافرت های شهروندان با مترو باید به ۱۰ میلیون سفر در روز برسد چراکه استفاده از حمل و نقل عمومی به وضعیت سلامت شهروندان کمک می کند.

به گزارش ایمنا، شهربانو امانی با حضور در همایش “پروژه تهران، پایتخت تغییر دیابت” متن سخنرانی محسن هاشمی ریس شورای شهر تهران برای این همایش را قرائت کرد.

امانی در ابتدا با عذرخواهی، عدم حضور رییس شورا در این همایش را شرکت در مراسم ترحیم خواهر آیت الله هاشمی رفسنجانی در زادگاهشان عنوان کرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران که از طرف رییس شورا سخنرانی می کرد، افزود: اگر بخواهیم بطور اصولی به این موضوع بپردازیم باید بگوییم با توسعه بی رویه شهرنشینی در جامعه ما، فرهنگ وساختار زندگی شهری در ایران ایجاد نشده است، طی نیم قرن گذشته نسبت ساکنین شهر به روستا در ایران از ۳۰ به ۷۰ ، بالعکس شده است و جمعیت شهرنشین ما بیش از دوبرابر شده اما این رشد بی رویه، بدون ایجاد زیرساخت، فرهنگ و سبک زندگی متناسب با آن بوده است.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در فرهنگ روستا نشینی که قدمتی چندهزار ساله در ایران دارد، شغل براساس کار فیزیکی تعریف شده است ، حمل ونقل درون روستا با اتکا به پیاده روی بنیان گذاشته شده و تغذیه نیز بر بستر مواد طبیعی شکل گرفته است، اما در زندگی شهری هرسه این بنیانها تغییر می کند، مشاغل عمدتا خدماتی، حمل ونقل با استفاده از خودرو و تغذیه از فست فودها و مواد مضر صورت می گیرد وبه همین علت سلامت شهروندان به شدت تهدید می شود.

امانی در ادامه افزود: به همین علت ما دچار گسترش شدید بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی و روحی در شهرها از جمله دیابت هستیم و بیش از دوبرابر متوسط جهانی شاهد رشد این بیماری در تهران می باشیم.

این عضو شورا در ادامه قرائت کرد: امروزه بیماریهای ناشی از آلودگی هوا، استرس، کم تحرکی و پیامدهای آن مانند فشارخون وبیماریهای قلبی و سوانح رانندگی از علل اصلی مرگ در شهرها هستند که مقابله با این عوارض نیازمند اقدامات فرهنگی، اطلاع رسانی و تغییر سبک زندگی و بازنگری در روندهای گذشته و انتخاب یک رویکرد علمی برای توسعه شهر به عنوان دو رویکرد اصلی است.

عضو شورای شهر تهران عنوان داشت: توسعه تهران به دلیل آنکه خارج از یک رویکرد علمی انجام شده است امروزه عوارض زیادی بر شهر تحمیل کرده است، سیاست خودرو محوری که موجب شده ما حتی بیش از برنامه، بزرگراه بسازیم موجب استفاده عمومی از خودروهای شخصی، تاکسی و سایر خودروها شده و ترافیک، آلودگی هوا و مصرف روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین را در تهران پدید آورده است.

امانی ادامه داد: تراکم فروشی و شهرفروشی در قالب تبدیل باغها و تغییر کاربری اراضی به تجاری و اداری و افزایش تراکم موجب ایجاد گره های ترافیکی و زیستی در برخی نقاط مرغوب شمال ومرکز شهر شده است.

وی گفت: اما رویکرد علمی، امروزه در جهان TOD یا توسعه مبتنی بر حمل ونقل عمومی نام دارد، در توسعه حمل ونقل محور، بارگذاری شهری و توزیع مراکز خدماتی ، رفاهی ومسکونی شهر براساس دسترسی به سیستم حمل ونقل عمومی غیرآلاینده صورت می گیرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: بنابر استاندارهای مدیریت شهری، دست کم نیمی از سفرهای درون شهر باید با استفاده از این سیستم صورت بگیرد در حالیکه ما در تهران از حدود بیست میلیون سفر تنها، دو میلیون سفر را با مترو انجام می دهیم.

امانی گفت: اگر متروی تهران با ظرفیت اصلی خود که روزانه ده میلیون سفر است فعالیت کند، ترافیک و آلودگی هوا بشدت کاهش می یابد، استرس و عوارض عصبی، روانی و سوانح ناشی از سفر با خودرو کاسته می شود و با توجه به پیاده روی در مبدا ومقصد مترو که بطور متوسط برای هر هر سو ۳۰۰ متر است، هر شهروند با دو سفر درون شهری روزانه ۱۲۰۰ متر پیاده روی مفید خواهد داشت که کم تحرکی وی را جبران می شود.

وی با قرائت بخش پایانی سخنرانی که به خدمان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: وی که اهمیت زیادی به مسایل زیربنایی کشور از جمله سلامت، حمل ونقل عمومی و توسعه علم می داد و با پیگیری هایی که داشت بسیاری از پروژه‌ها از جمله متروی تهران، بنیاد بیماری‌های خاص به مدیریت فاطمه هاشمی، دانشگاه آزاد اسلامی، فاضلاب تهران به نتیجه رسید.


منبع :: http://www.imna.ir

خبر جدید  شاکی پرونده ام سالهاست با چاپ "جمعه نامه" به شخصیت های نظام توهین می کند
خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه