به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی»،یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامیدر برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب با بیان اینکه در نوشتن بودجه های سنواتی مشکل مزمنی داریم، افزود: امسال این مشکل به علت تهدیدهای خارجی، بیشتر است.

وی با اشاره به وابستگی بخشی از بودجه به نفت، گفت: باید سهم صندوق توسعه ملی را به گونه ای افزایش می دادیم تا سهم درآمدهای نفتی در هزینه های جاری کشور، کم شود اما این میزان وابستگی در حال افزایش است.

قاضی زاده هاشمی افزود: برخی برآوردها تا ۶۶ هزار میلیارد تومان غیر واقع بینانه در سقف درآمدی پیش بینی می کنند و معمولاً صددرصد درآمدهای نفتی پیش بینی شده در بودجه محقق نمی شود.

وی اضافه کرد: در بودجه، ۴۰ هزار میلیارد تومان برای استقراض در قالب اوراق و مانند آن در نظر گرفته شده است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه مشکلاتی برای تامین مالی سازمان بیمه سلامت وجود دارد، گفت: از یک طرف بسته خدمت بسیار وسیع تعریف می کنیم و از طرفی منابعی را که برای بیمه ها پیش بینی می کنیم کم است و همان منابع کم هم محقق نمی شود بنابراین تراز بین تولید خدمت و هزینه آن مشکل دارد.

خبر جدید  رویکرد سیاست خارجی آمریکا با رفتن بولتون تغییر نمی‌کند/ ترامپ آماده مذاکره با روحانی است

وی با بیان اینکه در بخش بودجه سلامت و بهداشت و درمان، همیشه قانون رعایت نشده است، افزود: یکی از جاهایی که باید به صورت ساختاری به آن پرداخت، صندوق های بیمه و نحوه حمایت های اجتماعی است.

این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه عمومی، ۵ درصد اما بودجه شرکت ها، ۵۰ درصد رشد کرده است یعنی شرکت های دولتی از این وضع به هم ریخته اقتصادی و تورم سود کرده اند در حالی که رشد اقتصادی منفی است.

وی افزود: باید در معافیت های مالیاتی از جمله در بخش هایی از صنایع پتروشیمی و کشاورزی بازنگری و برخی از آن ها حذف شود.

خبر جدید  موضع دولت درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها شفاف است و مغایرتی وجود ندارد

سید کاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه بودجه، سالانه و پیش بینی درآمدها و هزینه هاست، گفت: تاکنون به علت وضعیت اقتصادی کشور نتوانستیم این پیش بینی را به سمت واقعیت محقق کنیم.

وی ادامه داد: در خوشبختانه ترین حالت حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد پیش بینی بودجه ها از جمله عمرانی و جاری، محقق می شد.

دلخوش با بیان اینکه شرایط ما در سال آینده سخت تر خواهد بود، گفت: در محقق کردن درآمدهای نفتی دچار مشکل می شویم صادرات روزانه یک و نیم میلیون بشکه ای نفت در بودجه پیش بینی شده است در حالی که به سمت صادرات ۳ میلیون بشکه در روز پیش می رفتیم.

وی با بیان اینکه مالیات، نفت، عوارض و فروش اموال و املاک دولت از منابع مهم درآمدی کشور است، اضافه کرد: امسال در کنار این ها، دارایی های سرمایه ای و مالی هم پیش بینی شده است و این نشان می دهد دولت در شرایط مضیقه، بودجه سال آینده را تدوین کرده است.

خبر جدید  ایران و عراق دو ستون استوار امنیت خلیج فارس و خاورمیانه هستند/ برای تدارک سفر رییس جمهور امشب به عراق می‌روم

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه، زمانی عملیاتی می شود که اقتصاد در آرامش باشد، گفت: اقتصاد کشور ما تاکنون دستوری بوده و مشکلاتی داشته است.

دلخوش با بیان اینکه در سال های گذشته در بخش های مختلف، معافیت های مالیاتی زیادی داده شده است، افزود: طرح جامع مالیاتی باید به درستی اجرا و از فرارهای مالیاتی جلوگیری شود. چرا در کشورمان باید ۳۵ تا ۴۰ درصد، فرار مالیاتی داشته باشیم؟

وی گفت: ساختار بودجه، سنتی است و مجلس و دولت باید بسیج شوند و برای بودجه عملیاتی، برنامه ریزی کنیم.