فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس گفت: فرماندهان رده بالای جنگ از انجام عملیات کربلای ۴ اطلاع داشتند از این رو در رده فرماندهان پایین هم به صورت جمعی تصمیم گرفتیم.

" />
کد خبر : 369
تاریخ انتشار : دوشنبه 31 دسامبر 2018 - 8:10
92 views

«کربلای ۴» از ابتدا عملیات فریب نبود/ تصمیم‌گیری‌ها در جنگ جمعی بود

«کربلای ۴» از ابتدا عملیات فریب نبود/ تصمیم‌گیری‌ها در جنگ جمعی بود

فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس گفت: فرماندهان رده بالای جنگ از انجام عملیات کربلای ۴ اطلاع داشتند از این رو در رده فرماندهان پایین هم به صورت جمعی تصمیم گرفتیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس امروز(دوشنبه)در برنامه «حالا خورشید» با اشاره به اظهارات سردار سلیمانی پیرامون عملیات کربلای ۴، گفت: صحبت های برادر عزیزمان سردار سلیمانی را تأیید می‌کنم که هم در عملیات کربلای چهار نقش موثری داشت و لشکر ۴۱ ثارالله از لشکرهای عمل کننده عملیات کربلای چهار بود و هم در عملیات کربلای ۵، اواز لشکرهای موفق بودند.

وی با تأکید بر اینکه ما در هیچ عملیاتی، غافلگیری صد درصد نداشتیم، افزود: همیشه بخشی از عملیات لو رفته بود و دلیلش این بود که عراق نه تنها در تانک، توپخانه و هواپیما مسلط بود، بلکه از لحاظ اطلاعاتی، سیستم اطلاعاتی تمام دنیا در اختیارش بود و ضمن اینکه منافقین هم از خانه های ما در تهران تا کوچه خیابانهای اهواز و کرمانشاه اطلاعات جمع آوری می کردند.

رضایی خاطرنشان کرد: عظمت جنگ به این است که ما در شرایط لو رفتگی، پیروزی را به دست آوردیم. یعنی در شرایطی که همه چشم ها روی ما بسیج بود ما این جنگ را به پیروزی رساندیم و بحث لو رفتن اتفاقا از افتخارات جنگ است از این بعد که ما حالت غافلگیری صد درصد نمی توانستیم داشته باشیم و ما جنگ را در محیط لو رفتگی با موفقیت به پایان بردیم.

رضایی درباره واکنش هایی که اخیرآًعلیه اظهارات وی به ویژه در توئیتر مطرح شده است، تأکید کرد: بنده با صبر و حوصله همه این توئیت ها را ملاحظه کرده و خواندم.

وی ادامه داد: ما هر سال دی ماه با یک داستان تکراری مواجه ایم که عده ای در صحنه می آیند و می گویند که عملیات کربلای چهار لو رفته و هزاران نفر شهید شده اند و فرماندهان هم هیچ توجهی به جان فرزندان مردم نداشتند و این یک قصه تکراری است که هر سال بیان می شود.

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در شرایطی که این موج امسال هم تکرار شد، بنده توئیتی زدم مبنی بر اینکه شما که چنین مطالبی را بیان می کنید بهتر است از زاویه دیگری هم به این عملیات نگاه کنید و این است که ما در حقیقت یک عملیاتی را انجام دادیم، تبدیل به یک فریب کردیم و ۱۰-۱۵ روز بعد هم درست در همان منطقه، یک عملیات دیگر انجام دادیم.

رضایی خاطرنشان کرد: در حقیقت قصد بنده این بود که اگر قرار است درباره این عملیات نقد و کارشناسی صورت گیرد، باید روی این جنبه یعنی تبدیل کردن این عملیات به فریب هم بحث شود منتها حرف بنده را طور دیگری برداشت کردند.

وی با تأکید بر اینکه این تحلیل که عملیات کربلای چهار فریب بوده، یک تحلیل پسینی است نه پیشینی، تصریح کرد: مثل روز این مسئله روشن است و اولین بار نیست که ما این حرف را می زنیم و تقریباً ششمین بار است که ما می گوییم عملیات کربلای چهار را برای این انجام دادیم که از اروند عبور کنیم و اگر راهباز بود، ما دیگر از شلمچه ادامه نمی دادیم و از همان جزیره ام الرساس می رفتیم و از جنوب بصره خارج می شدیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: منتها وقتی که ما دیدیم جزیره ام الرساس بسته است و مصلحت ما نیست، ۹ ساعت بعد از عملیات، دستور عقب نشینی دادیم.

رضایی تاکیدکرد: بر این اساس مشخص است که تا این جا، این عملیات، عملیات اصلی بوده است اما عملیات بزرگ ما نبود.

خبر جدید  مجلس باید مشکلات معیشتی را بررسی کند/ طرح‌های سیاسی اولویت ندارد

وی با اشاره به اینکه عملیات بزرگ ما اغلب چهار یا پنج مرحله داشت، متذکر شد: برخی از عملیات ما چون عملیات فاو ۷۵ شبانه روز طول کشید، عملیات کربلای پنج ۲۰ روز طول کشید و عملیات بیت المقدس هم حدود ۲۰ روز به طول انجامید و طی چندین مرحله صورت می گرفت و هیچ گاه عملیات های بزرگ ما یک مرحله ای نبوده است.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس تصریح کرد: ما ۲۶۰ گردان نیرو برای عملیات کربلای چهار آورده بودیم و قرار بود ۶۰ گردان در مرحله اول وارد شوند اما ساعت سه به بعد که من متوجه شدم، دیگر بیشتر از ۴۰ گردان وارد نکردیم و متوقف کردیم.

رضایی با اشاره به اینکه مرحله اول این عملیات انجام شد و پس از آن فکر کردیم که چه باید کنیم، گفت: به این نتیجه رسیدیم که چون نمی توانیم از جزیره ام الرساس به سمت بصره رویم اما از طرف دیگر راه شلمچه باز است، از شلمچه برویم که این مسئله الزامی داشت مبنی بر اینکه چون در شرایط فعلی، دشمن آماده است باید به این موضوع هم فکر کنیم.

وی افزود: بر این اساس ما راهکار را پیدا کرده بودیم اما دنبال این بودیم که چه کنیم و به این نتیجه رسیدیم که فرصت خوبی است در شرایطی که این تلاش ناکام شده است، همین را تبدیل به فریب کنیم اما از اول در ذهن ما این نبود که کربلای چهار، عملیات فریب باشد.

رضایی تصریح کرد: در واقع ما ۲۴ ساعت بعد کربلای چهار را تبدیل به فریب کردیم چرا که متوجه شدیم اگر غیر از این عمل کنیم، احتمال موفقیتمان بسیار کم خواهد بود.

وی در واکنش به کسانی که می گویند عملیات فریب با هزاران شهید در منطق مدیریت جا نمی گیرد، تأکید کرد: این عملیات از ابتدا عملیات فریب نبود بلکه آن را تبدیل به فریب کردیم و از سوی دیگر کل شهدای ما در این عملیات ۹۸۵ نفر است و اسامی ما در بنیاد شهید موجود است و این مسئله که هزاران نفر شهیدشده اند، درست نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: البته فرماندهان ما حتی روی یک نفر شهید یا مجروح هم حساسیت داشتند چرا که رابطه عاطفی ما در جنگ بیش از رابطه عاطفی خانوادگی ما بود.

رضاییبا بیان اینکه صحبت های سردار سلیمانی را هم استماع کردیم و او فردی آزاده است و اهل باج دادن به هیچ کسی هم نیست، گفت: ما در جنگ و جبهه به هیچ وجه یکدیگر را با عناوینی چون ژنرال، سرهنگ، سرباز خطاب نمی کردیم به گونه ای که همه به بنده که فرمانده آنان بودم، می گفتند «برادر محسن» و امام (ره) به بنده گفته بودند «آقا محسن» که عده ای هم این گونه بنده را خطاب می کردندو درجه های ما به هیچ وجه مطرح نبود و با اینگونه ادبیات، قطعاً حاضر نبودیم که جنازه حتی یک برادر خود را ببینیم.

وی با بیان اینکهرابطه عاطفی در جهاد با یکدیگر مخلوط است، اظهارداشت:من امروز دست تمام جوانانی را که حتی به ما فحش می‌دهند را می‌بوسم، اماالان اسامی که شما نام بردید، جوانان بی غل و غش نیستند بلکه فعال سیاسی هستند. خود آنها امروز باید پاسخگو باشند و بسیاری از مسائل را حل کنند ولی متاسفانه شاهدیم کهآنها با بیان برخی مسائل حاشیه‌ای ذهن مردم را از مسائل اقتصادی و معیشتی دور می‌کنند.

خبر جدید  مجلس نتوانست درباره قضایی شدن سؤال از رئیس‌جمهور تصمیم‌گیری کند/ ارجاع به کمیسیون

رضایی تاکید کرد: امروز همه باید دست به دست هم دهیم و موضوع معیشت را حل کنیم. نباید موضوع جنگ و عظمت این حرکت امام(ره)مورد خدشه قرار بگیرد. من امروز برای دفاع از شهدا و فرماندهان شهید قبول کردم تا در مقابل شما قرار بگیرم و در مورد این موضوع صحبت کنم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به توئیتی با محتوای این سوال که منظور شما از عملیات فریب یا غیر آن چیست و توئیت وزیر ارتباطات مبنی بر نگرانی مادر ایشان در خصوص نداشتن تحمل در مورد موضوع تلفات جنگ گفت: اینکه مسائل را از کربلای ۴ به والفجر ۸ تعمیم داده و کم کم به کل جنگ، اصلاً حرکت خوبی نیست و به نظر می‌رسد که برخی آقایان از روی احساس در این فضا حرکت می‌کنند.

فرمانده سابق سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس افزود: وقتی ما احساس کردیم در عملیات کربلای ۴ در شرایط خاصی هستیم، به ذهنمان آمد که این را به عملیات فریب تبدیل کنیم در حالی که از ابتدا این چنین نبوده که این عملیات با عنوان یک عملیات فریب آغاز شده باشد. در ابتدا به ذهنمان خطور کرد که عملیات را لغو کنیم و تمام نیروها را تا اهواز عقب بکشیم. ولی اینکه در مقابل چشمان دشمن گردان گردان نیرو عقب نشینی کند، صحیح نبود. از طرف دیگر، ما از شیوه تبلیغات استفاده کردیم و بعد از هر عملیاتی میزان تلفات دشمن را اعلام می‌کردیم و مارش پیروزی می‌نواختیم ولی در عملیات کربلای ۴ معلوم بود که ما به پیروزی خاصی دست نیافته‌ایم اما همان مارشی را که در تمام عملیات‌های بزرگ می‌نواختیم، برای این عملیات نیز از آن بهره بردیم که این یک حرکت تبلیغی عادی است.

وی ادامه داد: همانطور که برادر قاسم سلیمانی اشاره کردند، همه فرماندهان می‌دانستند که قرار است ما در کربلای ۴ عمل کنیم. شورای عالی دفاع که مقام معظم رهبری نیز جزئی از آن بودند و باقی مسئولین اطلاع داشتند. به عنوان مثال آقای رفسنجانی که همراه با آقای روحانی قصد عزیمت به منطقه جنگی را داشتند، برای شک نکردن دشمن قرار شد که از بوشهر به صورت زمینی به مناطق جنگی بیایند چون در اصل از ابتدا عملیات فریبی در کار نبود. فرماندهان میدانی نیز از آن رو که ما همیشهبه صورت جمعی تصمیم می‌گرفتیم.

رضایی گفت: تمام حرکات و تصمیماتی که در عملیات کربلای ۴ گرفته شد، به صورت جمعی و با نظر همه فرماندهان بود ولی پس از اینکه عملیات لو رفت، باز با همان تصمیم جمعی بر آن شدیم تا عملیات را به یک عملیات فریب تبدیل کنیم. در عین حال که باقی نیروها را عقب کشیدیم و با همان شیپور تبلیغاتی، به حرکت تبلیغی خود ادامه دادیم.

فرمانده سابق سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: آن روز به بچه‌های شنود گفتم که ببینید عراقی‌ها پشت بیسیم چه می‌گویند. چون ما آن روز یک شنود به کلی سری از ارتش عراق کشف کرده بودیم.آن روز بچه‌های شنود به من اطلاع دادند که تمام فرماندهان و دیده‌بان های عراق پشت بیسیم اعلام می‌کنند که ایرانی‌ها در حال عقب نشینی هستند و من با توجه به این شنود به مسئولین خط گفتم هرجایی که نیروی دفاعی دارید، آن خط‌ها را ۵۰ درصد کنید و این باعث شد که تقریباً تا ۳ روز اول عراقی‌ها مشکوک بودند و از روز چهارم به بعد شنود به من اعلام کرد که عراق به نیروهای خود دستور مرخصی داده است.

خبر جدید  ماجرای حمله مسلحانه به خودروی «سالک» / موضوع سرقت بوده است

وی همچنین در مورد تصمیم‌گیری برای آغاز عملیات کربلای ۵ گفت: آن روز بسیاری از فرماندهان همانطور که برادر قاسم سلیمانی گفتند، مقابل من ایستادند که چرا می‌خواهید عملیات کربلای ۵ را انجام دهید و چرا می‌خواهید دوباره در همان زمین کربلای ۴ اقدام کنید؟ آن روز حاج قاسم برای من نامه‌ای نوشتند و گفتند برادر محسن! اوضاع اینطور است و چرا می‌خواهید در همان محل کربلای ۴ اقدام کنید در حالی کهایشان پس از آن پای کار آمدند چون کار تکلیفی بود و کسی سوال نمی کرد.

رضایی خاطرنشان کرد: حاج قاسم در عملیات کربلای ۵ جزء اولین لشکرهایی بود که خط را شکست و پشت بیسیم به من اعلام کرد که اینجا فتح المبین است و تا بصره هیچ کس نیست. چون ظاهراً همه به مرخصی رفته بودند. نزدیک صبح بود که یکی از فرماندهان پشت بیسیم به من اعلام کرد در حال آوردن یکی از فرماندهان لشگر عراق با پیژامه هستیم. چون ظاهراً به آن سرتیپ عراقی اعلام کرده بودند که خط را از دست داده‌ای ولی به هر طریقی که هست سوار ماشین شو و قرارگاهت را حفظ کن. امروز خانواده شهدای کربلای ۴ در درجه بالایی در تاریخ دفاع مقدس قرار دارند. چون اگر آنها نبودند، کربلای ۵ شکل نمی‌گرفت.

فرمانده سابق سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس همچنین در خصوص شبهاتی در مورد تعدادی شهدای کربلای ۴ و ۵ گفت: در روز چهارم که ما آمار گرفتیم ۹۹۱ نفر شهید شده بودند ولی بعد از ۱۴ روز تعداد شهدا به ۹۸۵ نفر کاهش یافت که اسناد آن به طور کامل در بنیاد شهید و در سپاه موجود است. در عملیات کربلای ۵ تعداد شهدای ما بسیار بیشتر بود و به ۳-۴ هزار نفر هم می‌رسد. اما باید بگوئیم که هیچ کدام از عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ عملیات فریب نبودند. ما کربلای ۴ را پس از عمل در منطقه تبدیل به عملیات فریب کردیم و عملیات کربلای ۵ هم به هیچ وجه اینگونه نبوده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: مهمترین دستاورد عملیات کربلای ۵ این بود که برای اولین بار دنیا به این نتیجه رسید که صدام نمی‌تواند دیواری در برابر ایران باشد و کربلای ۵ باعث شد تا قطعنامه ۵۹۸ صادر شود. اگر کربلای ۵ انجام نمی‌شد، دشمن به فاو حمله می‌کرد و صدام تا به امروز باقی می‌ماند و در عین حال اختلاف بین عراق و کویت شکل نمی‌گرفت. لذا کربلای ۴ ضمن اینکه عامل پیروزی در عملیات کربلای ۵ بود، باعث تغییر سرنوشت جنگ به نفع ایران شد.

رضایی ادامه داد: ما در جنگ چند مسئله داریم که یکی از آنها آزادسازی سرزمین است ولی موضوع مهمتر در این جنگ، پایان آن است. در بسیاری از جنگ‌ها، سرزمین‌ها آزاد می‌شود ولی جنگ تا ۳۰ سال هم ادامه پیدا می‌کند چون طرفین، مرز را به رسمیت نمی‌شناسند.

ادامه دارد…


منبع :: https://www.mehrnews.com

خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه