به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا،«اسحاق جهانگیری»،معاون اول رئیس جمهورT شامگاه سه شنبه در ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور که در دانشگاه خاتم برگزار شد، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب و دستورالعمل های موجود در این بیانیه اظهار داشت: بار اصلی تحقق منویات مقام معظم رهبری بخصوص در بخش توسعه علم و فناوری بردوش دانشگاهیان، انجمن های علمی و مراکز علمی و پژوهشی کشور قرار دارد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: وقتی در کشور درباره مسائل بنیادی به درک مشترک برسیم و درباره راهکارها نیز به اجماع برسیم، احتمال حل مسائل بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود که هم درباره مسائل و هم در خصوص راهکارها اختلاف نظر وجود داشته باشد.

جهانگیری با ابراز تاسف از برخی اختلاف ها در کشور درباره مسائل و راهکارها تصریح کرد: البته در شرایط خطیر امروز کشور بر سر برخی مسائل و راهکارها اجماع و تفاهم بوجود آمده و همین اجماع و تفاهم بیانگر عقلانیت بسیار بالایی است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در شرایطی که محدودیت ها، سردرگمی و یأس بیشتر می شود، اگر جامعه به درجه ای از عقلانیت برسد که به جای یأس و سردرگمی به سمت اجماع و تفاهم حرکت کند، زمینه حل مسائل و مشکلات فراهم می شود.

جهانگیری در تبیین این موضوع به رفتار گروه ها و جریان ها سیاسی پاکستان در به تعویق انداختن اختلاف نظرها اشاره و تصریح کرد: در همین سال های اخیر و در دوره ترامپ، وقتی آمریکا کشور پاکستان را به اعمال تحریم و فشار تهدید کرد، گروه ها و جریان های سیاسی پاکستان که در شرایط عادی با یکدیگر رویارویی داشتند در برابر تهدید خارجی زیر یک سقف جمع شدند تا با تفاهم کشورشان را از خطر عبور دهند.

خبر جدید  تروریسم اقتصادی آمریکا ضد انسانی است/ اروپا فرصت ها را از دست داده

معاون اول رئیس جمهور در ادامه افزایش ظرفیت ملی را مهمترین ضرورت برای حل مسائل کشور و سرعت بخشیدن به توسعه ملی ارزیابی کرد و گفت: ما در مقطعی هستیم که نخبگان، صاحبنظران، اندیشمندان و گروه های مرجع کشور که مردم به حرف آنها توجه و اعتماد دارند، باید نیازهای اصلی کشور را در اولویت قرار دهند.

جهانگیری یکی از اولویت های کشور را ترمیم و بالا بردن سرمایه اجتماعی برشمرد و تصریح کرد: اعتماد همگانی و امید به آینده باید در کشور افزایش پیدا کند چرا که این موارد نیازهای اصلی کشور برای برون رفت از مشکلات پیش رو است ؛ البته همین نقطه کانونی تمرکز دشمن نیز هست. آنها می خواهند کاری کنند تا مردم نسبت به آینده مأیوس باشند و اعتماد متقابل میان جامعه و حکومت دچار آسیب جدی شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که هیچ کشور، ملت و جامعه ای وقتی از خارج تحت فشار است، به مسائل داخلی و اختلافات دامن نمی زند؛ بلکه به دنبال راهکارهایی است تا از اختلافات کاسته و از طریق گفتگو مسایل را حل و فصل کند و اجازه نمی دهد اختلافات کهنه و قدیمی استمرار پیدا کند.

خبر جدید  تسریع در روند تصویب لایحه واگذاری سهام عدالت/تأکید بر تداوم حمایت دولت از اقشار کم درآمد

جهانگیری ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی کشور را یکی دیگر از اولویت ها در مواجهه با مسائل جهانی و منطقه ای عنوان کرد و اظهار داشت: در اجلاس ورشو عده ای دور هم جمع شدند و با کمک آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی ها تلاش کردند تا ایران هراسی را که با دیپلماسی قوی کشورمان از بین رفته را مجدداً احیا کنند اما به فضل الهی مفتضح و ناموفق شدند. اما نخبگان و دانشگاهیان باید به این بیندیشند که چگونه باید در برابر چنین مسائلی، مواجهه عاقلانه و عالمانه ای داشته باشیم تا بتوانیم اقتدار و استقلال کشور ا عزتمندانه حفظ کنیم.

وی با اشاره به توفیقات جمهوری اسلامی ایران در مسائل بین المللی و روی کار آمدن گروه های دوستدار ایران در عراق، افغانستان و لبنان، تصریح کرد: این موقعیت ایران و نیز شکست گروه های تروریستی نظیر داعش با کمک ایران، حسادت برخی کشورها را برانگیخته و می خواهند اقتدار منطقه ای ایران را از بین ببرند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه ما با مردم مسلمان عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه مسأله ای نداریم خاطرنشان کرد: جریانی می خواهد اقتدار منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را به چالش بکشاند و مواجهه با این مسأله باید مواجهه ای عالمانه باشد تا بتوانیم با کمترین هزینه از این مسائل عبور کنیم.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چالش ها و ساختارهای معیوب اقتصاد کشور نظیر اتکا به نفت، دولتی بودن، تورم، مسأله بودجه دولت و نقدینگی افزود: این مسائل در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری نیز مورد تأکید قرار گرفته و باید برای حل این مسائل با کمک نخبگان کشور گام برداریم.

خبر جدید  تکیه ما صرفاً بر دفاع نخواهد بود/در دفاع از آرمان‌ها سر سوزنی کوتاه نمی‌آییم

جهانگیری توسعه علمی را پیش نیاز توسعه ملی دانست و با تأکید بر اینکه بدون توسعه علمی نمی توان به توسعه پایدار دست یافت، تصریح کرد: بار اصلی توسعه علمی بر دوش مراکز علمی، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، پارک های علم و فناوری و نهادهای واسط یعنی انجمن های علمی است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این که ظرفیت های گسترده ای در انجمن های علمی کشور وجود دارد گفت: دولت دست خود را به سوی همه دلسوزان کشورو به خصوص جامعه علمی و نخبگان دراز می کند و از آن استمداد می طلبد تا بتوانیم با سربلندی از مشکلات عبور کنیم.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از انجمن های علمی برگزیده در رشته های مختلف علوم پایه، فنی و مهندسی، علوم انسانی، کشاورزی و فناوری تقدیر شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در ابتدای این مراسم با اشاره به توصیه های مقام معظم رهبری مبنی بر طراحی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و نگاه آینده نگرانه ۵۰ ساله گفت: بدون نگاه کارشناسانه و توجه به علم و فناوری قادر نخواهیم بود به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.