کد خبر : 12160
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 ژوئن 2019 - 16:35
96 views

گفتگو|تشریح علل افول سیاسی و اجتماعی آمریکا از زبان فواد ایزدی

گفتگو|تشریح علل افول سیاسی و اجتماعی آمریکا از زبان فواد ایزدی

یک کارشناس مسائل آمریکا، با تشریح علل افول سیاسی و اجتماعی ایالات متحده گفت:‌ امروز در داخل آمریکا نمی‌توان پژوهشگری را یافت که از افول و حتی در برخی موارد از فروپاشی آمریکا سخن به میان نیاورد.

فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در گفتوگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره افول اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آمریکا که رهبر انقلاب در بیاناتروز گذشته در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) به آن اشاره کردند، گفت: امروز در داخل آمریکایی نمیتوان پژوهشگری را یافتکه از افول آمریکا سخن به میان نیاورد البته در میان برخی کارشناسانان آمریکاییبحث فروپاشی این کشورنیز مطرح میشود ولی آنچه که در میان تمامی اندیشنمندان آمریکایی و حتی مردم این کشور مورد تایید است، بحث افول هژمونی آمریکا است.

وی با بیان اینکه اگر نگاهی به انتخابات ریاستجمهوری آمریکا بیندازید،میبینید که یکی از دلایل اصلی موفقیت ترامپ، طرح مسئله افول آمریکا و وعده بازگرداندن قدرت رو افول این کشوربود، خاطرنشان کرد: مردم آمریکا امیدوار بودند که ترامپ بتواند روند افول این کشور را متوقف کند ولی با اقدامات چند سال اخیر ترامپ همه گروههای سیاسی در این کشور معتقدند که روند رو به افول آمریکا سرعت بیشتری به خود گرفته است.

ایزدی با ذکر این مطلب که کارشناسان حوزه آمریکا، هر یک با روش و ادبیات مختص خود بحث افول قدرت ایالات متحده را مطرح میکنند، تصریح کرد: همانطور که رهبر انقلاب نیز در سخنرانی روز گذشتهشان اشاره کردند، یکی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه تگزاس به نام کریستوفر لین با تاکید بر مشکلات آمریکا در حوزه مسائل اقتصادی، سیاسیومباحث اجتماعی آمارهای متعددی ارائه کرده که بر اساس این آمارها،بحث افولآمریکا بسیار جدی است.

خبر جدید  مأموریت وزیر علوم به رؤسای دانشگاهها و پژوهشگاه مهندسی ژنتیک درباره "کرونا"

این کارشناس مسائل آمریکا یادآور شد: بسیاری ازکارشناسان آمرکایی شاید مستقیما منتقد دولت نباشند و هدفشان از بیان این آمارها این باشد که تلنگری به دولتمردان آمریکایی بزنند تا شاید فکری به حال وضعیت نابسامان آمریکا در حوزههای مختلف شود.

**تعطیلی چند ۱۰ روزه دولت فدرال آمریکا نشانه افول سیاسی در این کشور است

وی با اشاره به افول آمریکا در حوزه سیاسی گفت: در حوزه سیاسی رهبر انقلاب یک مورد را اشاره کردند و فرمودند همین که شخصی با مختصات رفتاری ترامپ بر ملتی ۳۲۵ میلیون نفری حکومت میکند از نشانههای بارز افول سیاسی در این کشور است. از سوی دیگرانسداد سیاسی که در ماههای اخیر موجب تعطیلی چند ده روزه دولت فدرال آمریکا شد یکی دیگر از نشانههای افول سیاسی آمریکا به شمار میرود.

ایزدی تصریح کرد: در حوزه سیاست خارجی آمریکاییها زمانی اگر اراده برای انجام کاری داشتند،به راحتی اجماع جهانی صورت میدادند. به طور مثال زمانی که جورج بوش پسر تصمیم به حمله به عراق گرفت، دهها کشور را متقاعد کرده در این تجاوز همهجانبه، آمریکا را همراهی کنندو از این جهت آمریکا ابرقدرتی بود اما امروز شاهد هستیم که هرگاه آمریکا قصد اقدامی مهم را دارد، تنها چند دولتدستنشانده همچون عربستان، رژیم صهیونیستی و بحرین همراه او هستند.از سوی دیگر آمریکا پیش از این تنها با کشورهایی چون ایران درگیری سیاسی داشت ولی امروز شاهد هستیم که حتی با کشورهای همسایه خود همچون مکزیک و کانادا نیز در مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی درگیریهای نسبتا شدیدی دارد. این شرایط در تعامل با کشورهای همپیمان اروپایی چون فرانسه و آلمان نیز به وضوح مشهود است.

خبر جدید  کواکبیان: اقدام شهردار اسبق تهران قابل دفاع نیست

نحوه کنشگری سیاسی آمریکا در فضای بینالملل نشان میدهد که ایالات متحدهقدرت دیپلماتیک خود را از دست داده و به همین دلیل است که ترامپ هر روز کشوری را به تحریم و حمله نظامی تهدید میکند.

این استاد دانشگاه گفت: نحوه کنشگری سیاسی آمریکا در فضای بینالملل نشان میدهد که ایالات متحدهقدرت دیپلماتیک خود را از دست داده و به همین دلیل است که ترامپ هر روز کشوری را به تحریم و حمله نظامی تهدید میکند.

خبر جدید  درخواست جمعی از دانش‌آموختگان دانشگاه امام صادق از نامزد حقوقدان شورای نگهبان

ایزدی همچنین در ارتباط با افول اجتماعی آمریکا تصریح اظهار داشت: از نشانههای افول اجتماعی آمریکا میتوان به فروپاشی نظام خانواده در این کشور اشاره کرد. در حوزه همجنسگرایی و طلاق شرایط آمریکا به گونهای است که به وضوح خبر از وخامت اوضاع اجتماعی این کشور میدهد، به طوری که امروز در آمریکا از هر دو ازدواج، یک ازدواج در پنج سال اول به طلاق منتهی میشود که این آمار در صورتی که در بازه ۱۰ سال انجام گیرد، آمارهایی به مراتب خطرناکتر به دست میدهد. این فروپاشی محیط خانواده موجب افزایش تصاعدی تعرض و تجاوز به زنان و گسترش روز افزون آمار کودکان بیهویت شده است.

وی تاکید بر اینکهنمونه بارز فروپاشی مسائلاجتماعی در آمریکا، رو کار آمدن شخصی همچون ترامپ است که در حوزه ناهنجاریهای اخلاقی فردی شناخته شده به شمار میآید، تصریح کرد:یکی از دلایلی که مردم آمریکا به چنین شخصی رای دادند این بود که او را بسیار شبیه خود میدیدند و همین احساس نزدیکی به ترامپ موجب موفقیت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شد.

انتهای پیام/


منبع :: گفتگو|تشریح علل افول سیاسی و اجتماعی آمریکا از زبان فواد ایزدی

برچسب ها :

ناموجود
خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه

    Sorry, no posts matched your criteria.