وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی دقیق و در سامانه اسناد بارگذاری شده است. " />
کد خبر : 1115
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 8 ژانویه 2019 - 9:03
115 views

۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی دقیق شده است

۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی دقیق شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی دقیق و در سامانه اسناد بارگذاری شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، عباس صالحی امروز باحضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به سؤال سمیه محمودی نماینده شهرضا و دهاقان و ۱۶ نفر از نمایندگان مبنی بر اینکه دلیل نبود شفافیت در سازمان اوقاف و امور خیریه چیست؟ اظهار کرد: وقف پشتوانه تمدن تاریخ ایرانی اسلامی است و توجه به نظام وقف میتواند به تقویت مسیر این فرهنگ در آینده کمک کند.

وی اضافه کرد: نظر به اینکه نیازمند آن هستیم که حوزه اسنادی وقف را شفاف کنیم و بازخوانی و استنادسازی در این موضوع داشته باشیم. کارهای قابل توجهی در حال انجام است. در حوزه بازخوانی اسناد و بارگذاری و قرائت سندها، ۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی دقیق و بارگذاری شده است. این مسیر باید با سرعت بیشتر ادامه یابد و اسناد در سامانه اسناد قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: نیات واقفین هم به طور ویژه و خاص مورد توجه ولیست برداری روشنی قرار گرفته است، اما این مسیر از لحاظ دقت لازمتر ادامه دارد. بحث شفافیت نظام اسنادی و نیات واقفین و احصای آن اهمیت خودش را دارد و ما آن را دنبال می کنیم.

خبر جدید  کاندیداهای چهارمین مجمع عمومی خانه احزاب مشخص شدند

صالحی با بیان اینکه نظام قرادادها در حوزه سازمان وقف به طور جدی پیگیری میشود، اظهار کرد: ۸۰۰ هزار قرارداد با مستأجرین را در سامانه قراردادها وجود دارد و قرادادی که تغییر یا تمدید میشود در سامانه وارد خواهد شد.

وی گفت: میزان وصولی هر قراداد در سامانه قرادادها حال در قالب پذیره و یا اجاره باشد را با نگاه شفاف و به صورت آنلاین در سامانه قرار دادیم که برای عموم قابلمراجعه است. که این قراردادها به چه صورت تنظیم شده و مقدار وصولیها چگونه بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هرکدام از این قرادادها در حوزه نیات واقفین چه میزان ثبت شده است، مورد تأکید است، گفت: اگر موقوفهای در نیت واقف در پنج سهم و حوزه بوده، به طور خودکار و مشخص اجرای واریز خودکار آن در فضای نیات واقفین در هر پنج حوزه عملیاتیمیشود.

خبر جدید  فتنه 88 عامل اصلی و زمینه‌ساز تحریم‌ها بود

صالحی با بیان اینکه در حوزه بقاع متبرکه هم در حوزه هیئت امنا با ایجاد سازوکاری که منجر بهاعتماد محلی ومنطقهای منجر شود، حرکت کردیم، تصریح کرد: با این نگاه هر بقعه یک نظام و سازمان مستقل است که قراردادها و ترازهای مالی آن هم در سازمان مالی به طور کامل ضبط شده و این سازمانهای مالیبقاع امکان انتشار این اطلاعات و ارجاع نهادهای مورد نظر دارد.

وی با بیان اینکه نظام بقاع را با هیئت امناهای معتبر با یک سازمان حقوقی مالی شفاف دنبال میکنیم، تصریح کرد: نکته دیگر در بحثهای حقوقی بقاع این است که نظام حسابرسی پیوستهای را داشته وداریم و هم سازمان حسابرسی دفتر رهبری به طور پیوسته مستقر است و خواهد بود همچنین سازمان بازرسی کل کشور و سازمان درونی وزارتخانه نظارت های مستمری را دارند.

خبر جدید  طلاب حوزه علمیه و مردم قم به دیدار رهبر انقلاب می‌روند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تغییر ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: دردوران جدید صحبتهایی داشتیم مبنی بر اینکه بر شفافیت نظام مالی تأکید شود. نظام وقف بر اعتماد اجتماعی استوار است باید بتوانیم با شفافیت بیشتر نظام فرآیندی خود را به گونهای عرضه کنیم تا فرصتی برای آنکه جامعه اهتمام به وقف بروز وظهور کند.

صالحی اظهار کرد: نظام وقفی در عین اینکه باید به حوزه نیات واقفین توجه کند، باید مردم و جامعه را هم به عنوان یک نظام ارتباطی در نظر بگیرد، لذا سختگیری های بیمورد ونظامهای سلیقهای در نظام ارتباط وقف و مردم اختلال ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: روابط با مردم باید در محیطهای بقاع به گونهای باشد که حداکثر مدارای ممکن درنظام وقفی اتفاق افتد. توجه به جدی گرفتن نیات واقفین در این زمینه بسیار مهم است و باعث اعتماد مردم خواهد بود.

انتهای پیام/۴۰۳۴


منبع :: http://ana.ir

خبرهای مرتبط
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار سیاسی پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال

اخبار متفرقه